Valim Kaymak, 1372 Vezirköprü’lü Çocukla Buluştu!… « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Valim Kaymak, 1372 Vezirköprü’lü Çocukla Buluştu!…

Valim Kaymak, 1372 Vezirköprü’lü Çocukla Buluştu!…

Vali Osman Kaymak, 19 Mayıs 1919’un 100.Yılı etkinlikleri çerçevesinde Samsun Maarif Hareketi ve Vezirköprü’de Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi (VEKAP) kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Birleştirilmiş Sınıflı Köy Okulları Değişim Projesi’ (KODEP) çerçevesinde 47 mahalle okulundan 1372 öğrencinin katılımıyla Vezirsuyu Tabiat Parkı’nda düzenlenen ‘100. Yıl Vezirsuyu Çocuk Şenliği’ne katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vezirköprü Eğitimde Kaliteyi Artırma Derneği Başkanı Erkan Ulaş yaptığı konuşmasında, “Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Samsun Maarif Hareketi kapsamında sene başında Vezirköprü Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi VEKAP’ı başlattık. Bu proje ile okullarımızda yeni bir sinerji ortaya çıkararak öğrencilerimizin başarılarına nasıl olumlu katkıda bulunabiliriz diye çalıştık ve VEKAP bülten ile amaçladığımız bu sinerjiyi tüm okullarımız ile birlikte yakaladık. Bu kapsamda proje çalışmalarımızı daha profesyonel yapmak adına Vezirköprü Eğitimde Kaliteyi Artırma Derneği’ni kurduk. Öğretmenlerden oluşan bu dernek ile eğitim adına yapılacak olan tüm faaliyetlerimizde okullarımıza ve öğrencilerimize destek olmayı amaçladık” dedi.
Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan ise yaptığı konuşmasında, “Bizim ilçemizde 146 kurumumuz var. Bu 146 kurumumuzun 47’si birleştirilmiş sınıflı okullardır. Bizim ilkokullarda öğrenci sayımız 6157’dir. Bunun 1372’si birleştirilmiş sınıflı okullarımızda eğitimlerini almaktadır. Bizim iki sloganımız vardır. Birincisi tek taşdan duvar olmaz. İkincisi ise başarı mesai saatlerine sığmaz. Bu iki slogan etrafında tüm öğretmen, idareci, öğrenci ve velilerimizi birleştirmeye onların motivasyonlarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı konuşmasında, “Bugün burada gerçekten insana dokunan, çocuğa dokunan etkinlikle bir öğrenme ortamı ile beraberiz. Bugün bu faaliyeti biraz daha fiziki bir ortam olarak nitelik ve kalite olarak uzağımızda zannettiğimiz ama hep yakınımızda hissettiğimiz çocuklarımızla dünyanın tek ve ilk çocuk bayramını beraber kutlamanın sevinci ve kıvancı içerisindeyiz. Çocuklarımız aynı zamanda burada eğlendiği gibi öğrenme fırsatını da elde etmiş olacaktır. Şenliğimize maddi katkıda bulunan başta Cemal Yeşilyurt amcamız ve ailesi olmak üzere emeği olan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Yeşilyurt Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yeşilyurt ilkokulda ezberleyip okuduğu ‘Bugün 23 Nisan Neşe Doluyor İnsan’ adlı şiirin ilk kıtasını okuyarak, “Bu programda aranızda bulunmaktan dolayı çok büyük bir mutluluk duydum. Bu benim yetmiş sene önce ilkokulda öğrendiğim bir şiirdir. Tarifsiz duygular içindeyim. Beni çocukluk yıllarıma götürdünüz. Sağolun, varolun. Bu 23 Nisan bu kadar kolay olarak bu yıllara gelmedi. Bundan tam 99 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları her şeylerini ortaya koyarak bu memleketi kurtarmışlardır. 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’ni kurmuşlardır. Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını sizlere emanet etti. Sizlerin kıymeti bu kadar büyüktür.
Bizim Yeşilyurt ailesinin şimdiye kadar yaptığı ve devrettiği okullarda 6 bin civarında öğrenci okumaktadır. Nasip olursa Samsun’da Tarım Lisesi yapacağız. Yine devletimize devredeceğiz. Bizler varız ama sizlerin de var olmasını diliyoruz. Bayramınız kutlu olsun” dedi.
Vali Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Değerli arkadaşlar, içinde bulunduğumuz yıl 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere ilimize gelişlerinin 100. Yılı’dır. Bu çerçevede birçok programlar hazırlıyoruz. Bu anlamda Samsunumuz çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Uluslararası MEB Robot Yarışması ve 41. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni gerçekleştirdik. Önümüzde ise Koç Spor Fest müsabakalarını gerçekleştireceğiz. Böylece Samsun’a çok sayıda insan gelecek. Bu tabi ki Samsun için onur ve şeref günüdür.
Çocuklarımız 100 yıl önceki gibi milli mücadele, milli hâkimiyet, bağımsızlık ruhuyla hayatlarına devam etsinler ve bunları unutmasınlar istiyoruz. Herkesin kendine özgü mazeretleri vardır ama bu çocuklar bize emanet. Bu yavrular bize, ‘Nasıl bir insan olayım, hayata nasıl bakayım?’ diyor ve bizden destek istiyor. Öğretmenlerimizden şunu bekliyoruz, köye geldiğiniz zaman 10-15 sene görev yapın. Ondan sonra tabii ki sizler de büyük şehirlere gelirsiniz. O anlamda ben buradan tayin istemeyip köy okulunda kalan ve çocuklarımızla yakinen ilgilenip onların en iyi şekilde başarılarını sağlamak için gayret sarf eden köy okulu öğretmen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Çocuklarımız bizim için çok kıymetlidir. Çocuklarımızın bu coşkuyu yaşamaları çok önemlidir. Bu etkinliğe destek veren başta Yeşilyurt Ailesi olmak üzere tüm sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Ümit ederim bu etkinlik her yıl devam eder.
Amacımız çocuklarımızı en iyi bir şekilde yetiştirmektir. Onların mutlu olması, onların geleceğe en iyi bir şekilde hazırlanmasıdır. Bu çerçevede köy okullarımıza yapılması gereken ne ise bizde valilik olarak imkânlarımız ölçüsünde yardıma hazırız. Biz Samsun’da değerli iş insanlarımızdan büyük bir destek görüyoruz. Bu vesile ile hepsine huzurlarınızda tekrar çok teşekkür ediyorum. Benimde komşum olan Cemal Yeşilyurt Amcamıza her gittiğimizde hiçbir zaman bizi boş çevirmedi. Bizim tek amacımız çocuklarımızın vatana millete faydalı ve hayırlı bir evlat olmalarıdır. Etkinliğin amacına ulaşmasını ve her şey gönlünüzce olması dileğiyle, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmaların ardından ‘100. Yıl Vezirsuyu Çocuk Şenliği’ne ana sponsor olan Yeşilyurt Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yeşilyurt ve sponsor firmalara plaketleri Vali Osman Kaymak tarafından verildi.
Ardından, Vezirköprü Zeki Cevher İlkokulu ve Cumhuriyet Ortaokulu halkoyunları ekibinin gösterileri ve müzik dinletisi sunuldu.
Daha sonra Vezirköprü Cumhuriyet Ortaokulu Havacılık Kulübü öğrencilerinin yaptığı mini uçak maketi ve Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Sayın Valimizin üzerinde fotoğrafının basılı olduğu tabak Valimiz Sayın Osman Kaymak’a hediye edildi.
‘100.Yıl Vezirsuyu Çocuk Şenliği’ programının ardından protokol üyeleriyle birlikte çocukların kendi elleriyle yaptıkları ürün stantlarını gezen Valimiz Sayın Osman Kaymak, çocukları tebrik ederek, bayramlarını kutladı.
Programın sonunda 47 birleştirilmiş sınıflı okuldan 1372 öğrenci ve öğretmenleri piknik yaptı.
‘100.Yıl Vezirsuyu Çocuk Şenliği’ne ayrıca, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Vezirköprü Belediye Başkan Vekili Salih Sefacı, İlçe Jandarma Komutanı Muharrem Davulcu, İlçe Emniyet Müdürü Serhat Koray Yağcı, İş İnsanı Mustafa Yeşilyurt ve Eşi, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı.