GELECEĞİN PSİKİYATRİ HEMŞİRELERİ SAMSUN’DA YETİŞECEK « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Bafra Fen Lisesi Sene Sonu Resim Sergisi

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Gençler Samsun’u Keşfediyor

EĞİTİM, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

GELECEĞİN PSİKİYATRİ HEMŞİRELERİ SAMSUN’DA YETİŞECEK

GELECEĞİN PSİKİYATRİ HEMŞİRELERİ SAMSUN’DA YETİŞECEK

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde düzenlenen “Psikiyatri Birimlerinde Hemşirelik Hizmetleri Sertifikalı Eğitim Programını başarıyla tamamlayan hemşirelerin sertifikaları Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali ORUÇ, hastane yöneticileri, sağlık müdürlüğü yöneticileri ve sağlık çalışanlarının katıldığı bir törenle verildi.

Türkiye’de bu eğitimi verme yetkisine sahip 10 hastaneden biri olan Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde uygulamalı eğitimleri verilen program Karadeniz bölgesinde ilk kez düzenlendi.

Düzenlenen eğitim hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi:

“Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından Psikiyatri Hemşiresi yetiştirmek için eğitim verme yetkisi verilen sadece 10 hastane bulunuyor. Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanemiz de bu hastanelerden biri. Bu eğitim programıyla hastanemiz artık sadece hastalarımıza hizmet veren bir hastane değil, elde ettiği deneyimleri ülkemizin her yerinde psikiyatri alanında hizmet verecek sağlık çalışanlarımıza aktarma imkânına sahip bir eğitim kurumu haline geldi.

Bu anlamda psikiyatri alanında hizmet verecek uzman sağlık çalışanlarını yetiştirecek bu eğitimi düzenleyen sayılı illerden biri olmaktan Samsun olarak gurur duyuyoruz.

Karadeniz bölgesinde ilk kez düzenlenen bu eğitimimize Erzurum, Trabzon, Bitlis, Diyarbakır gibi farklı illerden gelen 15 sağlık personeli katıldı. Bu personellere 12 iş günü teorik, 20 iş günü pratik olmak üzere 2 aşamalı eğitim verildi.

Teorik eğitimleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri, psikiyatri alanında lisansüstü eğitim almış hekimler ve hemşireler tarafından tamamlanan; uygulamalı çalışmaları ise 5 yıl saha deneyimi olan klinik rehber hemşireleri tarafından yapılan eğitim sonrası yapılan yazılı sınavdan 70 ve üzeri puan alan katılımcılarımız bugün sertifika alma hakkını kazandı.

Sertifika alma hakkı kazanan tüm sağlık çalışanlarımızı tebrik ediyor, eğitimde ve bu eğitim programının ilimize kazandırılmasından emeği olan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”