Büyük Anadolu Hastaneleri’nden ‘Kolon Kanseri’ uyarısı « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden ‘Kolon Kanseri’ uyarısı

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden ‘Kolon Kanseri’ uyarısı
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Onkolojik Cerrahi merkezi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, ‘Dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık  görülen kanser türleri arasında yer alan kolon kanseri hakkında bilgiler verdi.
Kanserin erken teşhisinde tedavi edilebilir bir hastalık olduğu vurgusu yapılırken, hastalıkla ilgili olarak daha detaylı bilgi almak isteyenler ise ilgili uzman doktorlara yönlendiriliyor.
ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR
Kolorektal kanser, dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık  görülen kanser türleri arasında yer almaktadır diyen Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Onkolojik Cerrahi merkezi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, “Ülkemizdeki istatistiki verilerine göre en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında olmasına rağmen, erken evrede teşhis edilmesiyle kolon kanseri tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür. Bu kapsam da Büyük Anadolu Hastaneleri olarak bilgilendirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdik.
ERKEN EVRE TEDAVİSİ
Kolon-rektum kanseri başlangıçta hiçbir bulgu vermeyebilir. Kanserin bağırsaktaki yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak karın ağrısı, kanama, kabızlık, sık tuvalete gitme ve tuvalet sonrası rahatlayamama gibi tuvalet alışkanlıklarında değişme olabilir. Hastalığın tedavisi kanserli bölgenin cerrahi ile çıkarılmasıdır. Erken evre hastalıkta sadece kolonoskopi ile ameliyat gerekmeden de tedavi yapılabilmektedir. İleri evre hastalıkta kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları da yapılmaktadır. ” dediler.