Bel kaymasında tanı ve tedavinin önemi « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Bel kaymasında tanı ve tedavinin önemi

Bel kaymasında tanı ve tedavinin önemi

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Genç, “Bel bölgesinde bulunan 5 tane omurgamız kalça omurgasının üzerinde belli bir düzen içinde dururlar. Omurga çevresindeki bağlar ve adeleler bu dizilime yardımcı ve omurgamıza destek olurlar. Bir omurganın başka bir omurga üzerinde normalden fazla yer değiştirme durumuna da bel kayması denir. Bu kayma sonucunda omurilik ve sinirler sıkışır, bel ve bacakta ağrı, uyuşma, yanma hatta kuvvet kaybına neden olur; Ayrıca doğrulamama, yürürken sık sık durma ihtiyacı oluşturur.

BEL KAYMASI NEDENLERİ
Doğuştan gelen sorunlar, İlerleyen yaşa bağlı kas ve bağ dokularının zayıflaması, travma, kontrolsüz düşmeler (sporcularda sık görülür özellikle de jimnastikçiler, halterciler ve futbolcularda), Omurgaları arkadan birbirine bağlayan faset eklemlerin hasarı, kemikte kırılma gibi durumları bel kayması nedenleri olarak sıralayabiliriz.

MUTLAKA DOKTORA BAŞVURUN
Bel kaymasında tanı tedavinin sağlıklı yapılabilmesi açısından çok önemlidir. Mutlaka doktora gidilmelidir. Kaymanın kemiklerdeki durumunu tam tespit etmek için hareketli bel filminden yararlanılır. MR çekilmesi önemli olup tedavide yol gösterici öneme sahiptir, kaymanın derecesini ve sinirlere baskının detayları buradan görülebilir.

Bel kayması hareketle artmıyorsa ve sinir dokular üzerinde baskı oluşturmuyorsa ameliyatsız tedavi yöntemleri ile tedavi edilerek takip edilmektedir. Bel kayması hareketle artıyorsa ve fonksiyon kaybına neden oluyorsa tedavisi mutlaka cerrahidir.
Cerrahi tedavideki amaç; sinir doku üzerindeki baskıyı kaldırmak,  omurganın bozulan dengesini. Tekrar oluşturarak hastayı günlük yaşamına geri kazandırmaktır.