Anadolu Vakfı, ‘Anadolu’nun Kadınları’ girişimcilik programı ile Samsun’da « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

ANZER ATOM ŞİFA KARIŞIMI

EKONOMİ, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Anadolu Vakfı, ‘Anadolu’nun Kadınları’ girişimcilik programı ile Samsun’da

Anadolu Vakfı, ‘Anadolu’nun Kadınları’ girişimcilik programı ile Samsun’da

 

Anadolu Vakfı’nın, 18-55 yaş arasındaki kadınlara yönelik girişimcilik programı “Anadolu’nun Kadınları” kapsamında 11-15 Şubat tarihleri arasında Samsun’da 5 günlük bir eğitim programı gerçekleştiriyor.

 

Anadolu Vakfı’nın, “Anadolu’nun Kadınları” projesi bu kez Samsunlu kadınların bireysel ve toplumsal yaşamlarını iyileştirmelerine destek oluyor. 18-55 yaş arasındaki kadınların gelişimlerini destekleyici imkanlar sağlayarak ekonomik ve sosyal konumlarını güçlendirmeyi ve ekonomik kalkınmada etkin rol almalarını sağlayacak fırsatlar yaratmayı amaçlayan program kapsamında 11-15 Şubat tarihleri arasında Samsun’daki kadınlara girişimcilik eğitimleri veriliyor. Samsun İlkadım ilçesinde Derecik İlk ve Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleşen eğitim programı kapsamında girişimci kadınlara beş gün boyunca; finans okur yazarlığı, kişisel motivasyon, kişisel liderlik, girişimcilik, şirket kurulumu, KOSGEB destekleri, Türkiye’deki vergi yapısı ve sosyal güvenlik, inovasyon, iş güvenliği, kalite ve pazarlama gibi başlıklarda eğitim veriliyor.

 

Kadınları ekonomik hayata dahil ederek hem kendi yeteneklerini keşfetmelerine hem de Türkiye ekonomisine katkıda bulunmalarına fırsat yaratacak çalışmalara devam ettiklerini belirten Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilgün Yazıcı şöyle konuştu: “Anadolu’nun Kadınları projemizle kadınlarımızın birçok alanda kendilerini geliştirerek, aile bütçesine katkıda bulunan, üreten, girişimci bireyler haline gelmelerini amaçlıyoruz. Bunun için onları geleneksel yöntemler yerine inovasyon ve girişimcilik kavramlarıyla tanıştırıyoruz. Böylece yeni ürün, hizmet veya üretim yöntemleri geliştirmelerini, ekonomide söz sahibi olmalarını hedefliyoruz. Samsun’da projemize gösterilen ilgi bize umut verdi.”

 

“Anadolu’nun Kadınları” projesinin kadının toplumdaki konumunu güçlendirmek ve ekonomik kalkınmada etkin rol almasını sağlamak amacıyla hayata geçirildiğini dile getiren Anadolu Vakfı Genel Müdürü Selim Güven ise proje kapsamında eğitim ve atölye çalışmalarının yanı sıra danışmanlık desteği de verdiklerini belirtti.

 

ANADOLU VAKFI HAKKINDA

 

1979 yılında, eğitim ve sağlık alanları başta olmak üzere, Anadolu insanının yanında olmak amacıyla Anadolu Grubu’nun da kurucuları olan, Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından kurulan Anadolu Vakfı bugün eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda toplumsal gelişimi tetikleyerek, yaşam kalitesini yükseltecek farklılıklar yaratmak için çalışmaktadır. Global düzeyde yenilikçi ve öncü uygulamalar ile bölgesinde sosyal etkisi yüksek, sosyal yatırımda kurumsallaşmış bir “Mükemmeliyet Merkezi” olmak vizyonunu benimsemiştir.

 

Kurulduğu günden bu yana 28.000’den fazla burs sağlayan Vakıf, her yıl, devlet üniversitelerinde lisans eğitimini sürdüren ihtiyaç sahibi ve akademik açıdan başarılı 750 öğrenciye burs vermektedir. Ayrıca, eğitim alanında ülke genelinde pek çok önemli sosyal sorumluluk projesi yürütmektedir.

 

Sağlık alanında da çalışmalar yürüten Anadolu Vakfı, 2005 yılından bu yana Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Projesi ile karşılıksız olarak 46 binden fazla ihtiyaç sahibi hastaya toplamda 570 binden fazla bedelsiz sağlık hizmeti sağlamıştır.

Bugüne kadar 50’nin üzerinde eğitim kurumu, yurt, spor salonu, hastane ve sağlık ocağı yaptırarak ilgili bakanlıklara teslim eden Anadolu Vakfı eserlerine sahip çıkmaya devam etmektedir.