Yemek yeme alışkanlığımız değişti, Reflü’ye dikkat! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Yemek yeme alışkanlığımız değişti, Reflü’ye dikkat!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Uzm.Dr. Fatma Cömert,  yemek yeme alışkanlıklarının değiştiği bu dönemde özellikle reflü hastalığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de can kayıplarına yol açan koronavirüs salgınıyla birlikte  insanların tüketim ve yemek alışkanlıkları da değişti.

REFLÜ NEDİR
Evde geçirilen zamanda yenilen yemeklere dikkat edilmesi gerektiğini yoksa reflü hastalığının nüksedebileceğini belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Uzm.Dr. Fatma Cömert,  “Reflü nedir sorusu özellikle sıkça rastladığımız bir sorudur.  Reflü mide içeriğinin, yemek borusuna doğru geriye kaçağı demektir.  Midedeki asitin yemek borusundan hatta solunum  yoluna kadarki kaçağı sonrasında sıkça karşılaşılan şikayetlerdendir.
Midedeki yoğun asitli içeriğin yemek borusu ve soluk borusuna kadar çıkması nedeniyle göğüste ağrı ve yanmalar, solunum yolunu etkileyerek öksürük ve inatçı balgam ağız kokusu ağız kuruluğu diş ve diş eti hastalıklarında orta kulak iltihapları sinüzitleri, ses kısıklığından aslım atakları, hırıltı ve nefes darlıkları gibi şikayetlere kadar çok fazla problemlerle karşılaşılmaktadır.

DOĞRU BESLENME ÖNEMLİ
Reflü hastalığı ayrıca stres, kötü beslenme , fazla kilo ve gebelik gibi nedenlerde hayatımıza sıkça giren bir konudur.
Reflüde hastanın muayenesi sonrasında belirli bir ön teşhis konulsa da kesin teşhis endoskopi ile gerçekleştirilmektedir.
Tedavisinde tetikleyici sebepleri ortadan kaldırarak başlamak gerekmektedir. Örneğin doğru beslenme ile acılı, yağlı, salçalı baharatlı ekşi turşu gibi gıdaları kontrol etme önemlidir. İlaç tedavisinde ise 3 aylık bir takip süreci bulunmaktadır. Bununla birlikte eşlik eden bir mide fıtığı ya da inatçı reflülerde cerrahi müdahaleler de uygulanabilmektedir.” diyerek sözlerine son verdi.

Yemek yeme alışkanlığımız değişti, Reflü’ye dikkat!

Yemek yeme alışkanlığımız değişti, Reflü’ye dikkat! Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Uzm.Dr. Fatma Cömert,  yemek yeme alışkanlıklarının değiştiği bu dönemde özellikle reflü hastalığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de can kayıplarına yol açan koronavirüs salgınıyla birlikte  insanların tüketim ve yemek alışkanlıkları da değişti. REFLÜ NEDİR Evde geçirilen zamanda […]