Yaz Gribine dikkat! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Yaz Gribine dikkat!

Yaz Gribine dikkat!
Grip kış hastalığı olarak bilinsede yaz ayında da insanları kolay bir şekilde yakalıyor. Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Uz. Dr.Hayrullah Öztürk, özellikle klimalı ortama girip çıkarken dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
Yazın insan grip mi olur mu? demeyin, genel itibariyle “soğuk algınlığı” diyebileceğimiz üst solunum yolu enfeksiyonları, yazın da kapımızı çalabilir.
KLİMAYA DİKKAT
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Uz. Dr.Hayrullah Öztürk, sıcak günlerde gribe yakalanmamak için bazı önerilerde bulundu.
Uz. Dr.Hayrullah Öztürk, “Sıcak yaz ayları, aslında grip salgınlarının cirit attığı bir dönemdir. Grip her ne kadar kış aynı hastalığı olarak bilinsede yaz aylarında da peşinizi bırakmayabilir. Vücudumuzun çevre sıcaklığıyla alışveriş dengesinin daha fazla bozulduğu ortamlar özellikle bu hastalığı tetikliyor. Sıklıkla, termele üstüne soğutma, havuz ve denizden bulaşan hastalıklar, klima gibi etkenler gribi tetiklenmesine de etken oluyor.
GRİBE YAKALANMAMAK İÇİN BUNLARI YAPIN
Gribe yakalanmamak için mutlaka yapılması gerekenler ise, sık aralıklar ile günde 2 litre su tüketin. Deniz veya havuz sonrası, ya da yoğun terleme sonrası, duş alarak vücudumuzu temiz ve kuru tutun. Saçlarınızı ve kulak kanalınızı mutlaka kurulayın, nemli kalmasını önleyin.
Terli kıyafetleri sık sık değiştirin. Islak deniz ve havuz kıyafetleriyle kalmayın. Islak veya terliyken klima veya rüzgara maruz kalmayın. Soğuk gıda ve içecekleri hızlı tüketmeyin. Klimayı, sık sık açıp kapamayın. İdeal serinlik derecesine göre ayarını yapın ve çok değiştirmeyin. Bakımlarını düzenli olarak, yılda iki kez yaptırın ve filtrelerini zamanında yenileyin. ” diyerek sözlerine son verdi.