“YALAN ATEŞLERİ”, YAKTI-KAVURDU!.. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

           “YALAN ATEŞLERİ”, YAKTI-KAVURDU!..

DEREBAHÇELİ/ALİ KAYIKÇI

 

                                                                        “YALAN ATEŞLERİ”, YAKTI-KAVURDU!..

                                                         (“Malûmlar”a “Taşlama”, mısra-mısra haşlama):

 

*  “Ormanlarımızı yakanları bulup, ciğerlerini yakmak, boynumuzun borcudur.” (Cumhurbaşkanı RTE-31.07.2021)

*  “…Murat Karayılan, ‘2-3 genç bir araya gelerek eylem yapabilir. Silâhları, çakmak ve kibrittir!’ dedikten sonra ihanet alevleri hayatları sardı. Örgüt, 2019’da 27 noktada meydana gelen yangınları sahiplenmişti. O günkü fail PKK’lı teröristler, kendilerine ‘ateşin çocukları’ demişti. Ateşe kudsiyet izafesi, eski İran dini Zerdüştlükte vardır. Ateşe taparlardı.” (Rahim Er-Türkiye Gazetesi; 31.07.2021, s. 3)

 

S

aygıdeğer Okuyucularımız!..

Bilindiği üzere; 21 Haziran günü akşam saatlerinde “Muğla-Marmaris” bölgesinde çıkan/çıkartılan orman yangınlarını söndürmek için devlet-millet canla başla mücâdele yürütürken, bir taraftan da yangından siyasî rant elde etmek için koşan mahût çevreler, yine uyduruk haberlerle ortalığı karıştırmaya, yöre halkını iktidara karşı çıkmaya tahrik etmektedirler.

Başta “TRT” ve “TGRT” olmak üzere görülü haber kanallarının saatbaşı duyurduğu gelişmelere göre; Marmaris’teki yangına havadan 20 helikopter ve 14 uçak, karadan ise 688’i orman personeli olmak üzere toplan 1480 kişi ile müdahale edilirken, başta Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer yetkililer bölgede işin organizasyonu ile uğraşır, Sn. Cumhurbaşkanı da havadan incelemelerde bulunurken birileri tarafından “fitne ateşleri”nin yakılmak istenmesi de dikkatlerden kaçmamaktadır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, ‘Ormanlar, ciğerlerimiz yakılıyor, yerine oteller, rezidanslar, villalar, yazlıklar dikiliyor’ diyerek iftiralar sıralarken, 2021 yazında meydana gelen orman yangınlarında manipülatif paylaşımlarla iktidarı hedef olan sözde oyuncu Şahan Gökbakar da ‘Nerede bu uçaklar?’ diye zırvalamakta” (Bkz: Akit Gazetesi-23.06.2022, s. 1, 10)dır.

23 Haziran 2022 günlü “Türkiye Gazetesi” de 1’nci sayfa manşetten “Yalan Rüzgârı Yangını Körüklüyor!” başlığı altında “Marmaris’teki yangını fırsat bilen ‘sosyal medya şeytanları’ şahsi rantları için yine yalan pompaladı” demekte ve “Sabotaj İhtimali Yüksek” diyerek de “PKK”ya işaret etmekte, Sn. “Yusuf Alabarda”  ise “Yangınla Değil Yalanla Mücadele” başlıklı köşe yazısında, gelişmeleri en ince detaylarına kadar özetlemektedir.

Diğer taraftan, “Yalan haberlerTekzipler ve BİK’den çıkan 128 ilân kesme cezasının 86’sını alan Sözcü ve Korkusuz Gazeteleri”nin palavra/yaygaraları” (Bkz: Akit Gazetesi-22.06.2022, s. 11) da, bir defa daha kendisini göstermiş bulunmaktadır:

Mahkeme Direndi Bay Kemal 489 bin TL’yi Ödeyecek!.  …Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iki ayrı davada 489 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.” (Basın-23.06.2022)

Diyoruz ve dahi bu his ve düşüncelerle kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Sizleri başbaşa bırakalım istiyoruz. Kalbî sevgi ve saygılarımızla…

= = = (***) = = =

“Man Adası”: Yalan,  “cezası”: “Gerçek”;

“BİK”ten “İlân kesme”, “aynanın yüzü!”

“TCK’nın hükmü”: “Adlî bir mercek”;

“Buzağı”yı kollar, kovar “öküzü!..”

 

“Münâfık”lar vardır, “sözleri yalan”;

“Satılmış”lar vardır, “özleri yalan”;

“Riyâkâr”lar vardır, “yüzleri yalan”;

“Güneş gözlüğü”yle, kapanmış “gözü!..”

 

“Meral”, “maral” bakmaz, “lâfları orak”;

“Yalan yalan üste”, bilmez hiç “durak”:

“Uçak-hazırlık yok”, etmiyor “merak”;

“Ateşler”den daha, yakıcı “sözü!..”

 

“Muğla-Marmaris” bu, sarp dağ-yamaçlar;

“Makilik” alanlar, “civan” ağaçlar;

“Börtü-böcek” yandı, patladı taşlar;

Kim “ateşe verdi”, parlattı “közü?..”

 

“20 helikopter” ve “14 uçak”;

“CHP’li Vekil”, beyanı “kaçak”;

“Yalan ateşleri”, “yaktı-yakacak”;

“Titremiyor” sesi, kızarmaz “yüzü!..”

 

Bir “Gökbakar” var, “yaktı-kavurdu”;

“Komenyen”di şimdi, “yalan savurdu”;

“Zilletçi/Fitnebaz”, “tivit”le vurdu;

Görmüyor “gayyâ”yı, “çimenlik düzü!..”

 

KAYIKÇ’Ali der ki, “ak” ile “kara”;

Nicesi “nasipsiz”, “mânen fukara”;

Kimini “sapıttı”, “döviz” ve “para”;

“Doksan dokuz” versen, isterler “100’ü!..”