Veteriner Fakültesinde Mezuniyet Coşkusu « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Sanem Oktar’dan Samsun Ziyareti..

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ, SİYASET

Tekkeköy Kırsalı Beyaza Büründü

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ

Veteriner Fakültesinde Mezuniyet Coşkusu

Veteriner Fakültesinde Mezuniyet Coşkusu

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi 2021-2022 Eğitim-Öğretim Dönemi Mezuniyet Töreni büyük coşkuyla gerçekleştirildi.

 

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tütüncü, Samsun Sinop Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Habip Muruz, fakülte akademisyenleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

‘Bu çok güzel bir duygu’

Açılış konuşmalarıyla başlayan programda kürsüye davet edilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, “Çok güzel bir günde Veteriner Fakültesi mezuniyet töreninde birlikteyiz. Bu çok güzel bir duygu. Sahneden sizlere baktığımız zaman bu topluluğu bir arada görmeyi çok fazla özlemişiz. Öncelikle mezuniyet törenini düzenleyen, organize eden ve katılım sağlayan herkesi tebrik ederek mezun olan öğrencilerimize de başarılar diliyorum. Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birinde eğitim öğretim yapıyoruz. Veteriner fakültesi bizim başarılı, dinamik, aktif fakültelerimizden bir tanesi. Akademik kadrosu, alt yapısı, binaları ile Veteriner Fakültesi oldukça kaliteli bir fakülte. Veteriner fakültesini tercih eden sizler bunun karşılığını bugün mezun olarak alıyorsunuz.” dedi.

 

‘Akreditasyon çok önemli’

 

Veteriner Fakültesi’nin akreditasyonunu önemsediklerini belirten Yazıcı, “Bölümlerimizin akreditasyonuna çok önem veriyoruz. Öğretim üyelerinin akreditasyon sürecinde verdikleri emek çok fazla ve bu süreç hala devam ediyor. Performansa dayalı sistemde Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri üniversitemizin en başarılı fakültelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.” diye konuştu.

 

‘Bölgenin tek ve en modern hayvan hastanesi’

 

Bölgenin tek ve en modern hayvan hastanesine sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, “Pandemiyle birlikte insanlar hayvanlara daha çok yaklaştı daha fazla hayvan sahibi oldular. Bu da hayvan hastanesinin hasta sayısı ve popülaritesini artırdı. Bizde yakından takip ediyoruz ve hastanemizin ihtiyaçlarını mümkün olduğu ölçüde karşılıyoruz.” diye belirtti.

 

‘Stratejik bir bölümden mezun oluyorsunuz’

 

Pandemiden sonra gıda, tarım ve hayvancılığın daha fazla önem arz etmeye başladığını dile getiren Yazıcı, “Bu bağlamda stratejik bir fakülte. Sayın veliler bu stratejik alana yetiştirdiğiniz çocuklarla adım atıyorsunuz. Ben sizleri tebrik ediyorum. Gönlünüzde evlatlarınızla ilgili ne varsa en kısa zamanda gerçekleşmesini umut ve arzu ediyorum. İster kamu ister özel sektör bu ülkeye hizmet etme şansını yakalamalarını istiyoruz. Mezun olan öğrencilerimiz, ailenizin, bölgenizin ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda bıkmadan usanmadan çalışmanızı arzu ediyoruz. Ülke olarak çalışan, çıktı üreten her alanda insana ihtiyacımız var. Bunların arasında en önemlilerinden biri de veteriner hekimlik alanıdır. Yeni hayatınızda başarılar diliyorum. Ömür boyu sağlıklı, mutlu bir ömür ve kariyer diliyorum. Hepinizi tebrik ediyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

‘Genç ve dinamik bir fakülte’

 

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tütüncü, selamlama konuşmasının ardından şunları söyledi;

“Ondokuz Mayıs Üniversitesi yaklaşık yarım asırlık geçmişi ile ülkemizin köklü üniversiteleri arasında yer almaktadır. Fakültemiz ise 1995 yılında kuruldu. Eğitim öğretim faaliyetleri göz önüne alındığında genç ve dinamik bir fakülte olarak sınırlı fiziki imkânlar ile güç şartlarda hizmet verdi. Fakültemiz 5 bölüm ve 23 anabilim dalından oluşmaktadır. 2010 yılında yeni eğitim, uygulama ve araştırma hastanesine taşındık. 2018 yılında 7/24 klinik hizmeti başladı. 2018 yılında şartlı VEDEK ulusal akredite süreci 2 yıl sürdü. 2020 yılında ise VEDEK tarafından 5 yıl akredite fakülte olarak onaylandı.” dedi.