Valilik, Kaymakamlıklar, Emniyet ve Jandarma teşkilatı 24 saat görevde olacaktır « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

 Valilik, Kaymakamlıklar, Emniyet ve Jandarma teşkilatı 24 saat görevde olacaktır

SEÇİMLERİN HUZUR VE GÜVEN ORTAMINDA GERÇEKLEŞMESİ İÇİN TÜM TEDBİRLER ALINDI

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin, ilimizde kanunlar çerçevesinde ve demokrasi içerisinde her türlü baskıdan uzak, huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesi için seçim güvenlik toplantısı gerçekleştirilmiştir.
       Samsun’da vatandaşlarımızın oylarını hür iradeleriyle serbestçe kullanmaları için gereken her türlü tedbirin alındığını belirten ve seçimlerin ülkemize, ilimize hayırlı olması temennisinde bulunan Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı açıklamada;
        ‘İlimiz genelinde; 24 Haziran 2018 Pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde 959.359 seçmen, 3.262 sandıkta oy kullanacaktır. Seçim güvenliğini sağlamak üzere 3.031 polis ve 1.024 jandarma olmak üzere toplamda 4.055 güvenlik personeli görev yapacaktır.
      298 sayılı Kanunun 79’uncu maddesi uyarınca; oy kullanma süresince ildeki bütün umumi eğlence yerlerinin oy verme süresince kapalı tutulması, ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umuma açık her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi ilgili kanun gereği yasaklanmıştır.
        Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli personel dışında ruhsatlı dahi olsa hiç kimse silah taşıyamayacaktır.
     Yüksek Seçim Kurulu Kararı gereğince; seyyar sandıkta oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin yakınları tarafından ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilmek üzere muhtarlıklarda engelli beyan formları dolduran 231 vatandaşımızın 22 seyyar sandıkta oy kullanmalarının sağlanması için her türlü tedbir alınmıştır.
        Seçimlerin, ilimizde sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak üzere Valilikte Vali Yardımcısı Başkanlığında ‘SEÇİM HAREKÂT MERKEZİ’  oluşturulmuştur. Sorun yaşayan vatandaşlarımız belirtilen yerlerden yardım alabileceklerdir.
         Valilik, Kaymakamlıklar, Emniyet ve Jandarma teşkilatı 24 saat görevde olacaktır.’ dedi.