VALİ,AYDES DESTEKLİ BÖLGESEL MASABAŞI VE SAHA TATBİKATI’NA KATILDI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Bafra Fen Lisesi Sene Sonu Resim Sergisi

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Gençler Samsun’u Keşfediyor

EĞİTİM, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

VALİ,AYDES DESTEKLİ BÖLGESEL MASABAŞI VE SAHA TATBİKATI’NA KATILDI

VALİ OSMAN KAYMAK AYDES DESTEKLİ BÖLGESEL MASABAŞI VE SAHA TATBİKATI’NA KATILDI

Vali Osman Kaymak,  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında AFAD yerleşkesinde gerçekleştirilen AYDES Destekli Bölgesel Masabaşı ve Saha Tatbikatı’na katıldı.

Samsun Afet Müdahale Planı’nın (TAMP-Samsun) uygulanabilirliğinin artırılması, yaşanabilecek sorunların tespiti, yaşanacak bir afette mevcut 26 hizmet grubunun koordinasyonunun sağlanması ve eş güdüm konusunda yaşanabilecek olası uyuşmazlıkların görülebilmesi amacıyla ilimiz AFAD yerleşkesinde tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikat kapsamında senaryo gereği yüksekte asılı kalan bir vatandaşın kurtarılması, enkaz altından köpekli ve teknik arama-kurtarma ve kimyasal gaz sızıntısı olan bir bölgede KBRN olayına müdahale çalışmalarını takip eden Vali Osman Kaymak, AFAD envanterinde bulunan araç ve çadırları inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra senaryo gereği Ladik ilçesi Küpecik Mahallesi’nde Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde meydana gelen ve Samsun, Amasya, Tokat ile Çorum illerini etkileyen 6.0 büyüklüğündeki deprem sonrası yaşanabilecek yıkımlara ve depremin etkisiyle ortaya çıkabilecek diğer münferit olaylara (yangın, heyelan, elektrik kesintisi v.b.) karşı yapılacak müdahaleler ve yönlendirmeler AYDES üzerinden yapılarak, arama-kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi.

Tatbikatın ardından Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’nde (AYDES) görevli 26 yerel düzey hizmet grubunun amirleriyle bir araya gelen Vali  Osman Kaymak, afet anındaki plansız müdahaleyle enerji ve zaman kaybı yaşandığını belirterek, keşif ve planlı bir projeyle yapılan doğru müdahalenin önemini vurguladı. 17 Ağustos 1999 Maramara Depremi’nde Kocaeli-Gölcük ilçesi kriz yönetiminde bizzat görev yaptığını söyleyen Vali Osman Kaymak, “İnşallah böyle büyük bir depremi bir daha yaşamayız, ama malumunuz ülkemiz deprem bölgesinde. Bunun için bu tür tatbikatları önemsiyorum. Önlemler almak ve yaşanabilecek eksiklikleri görmemiz bakımından tatbikatlar fayda sağlıyor. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Tatbikatta Vali Osman Kaymak’a Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ile İl Afet ve Acil Durum Müdürü V. Levent Uçarlı eşlik etti.