Vali Osman Kaymak’ın Ali-Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaret etti.. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Vali Osman Kaymak’ın Ali-Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaret etti..

Vali Osman Kaymak,  Tekkeköy ilçemize bağlı Pınar Mahallesi’nde, 14 derslikli toplam 422 öğrencinin eğitim gördüğü ve atık malzemelerden ekolojik ahşap oyuncak yapan Ali-Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.

Vali  Osman Kaymak, Ali-Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gelişinde Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Okul Müdürü Orhan Zengin, müdür yardımcıları ve öğretmenler tarafından karşılandı.

Karşılamanın ardından Mobilya İç Mekan Tasarımı Bölümü’nü ziyaret eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, öğrencilerin atık malzemeleri değerlendirmek için yapılan ekolojik ahşap oyuncakları inceleyerek, Bölüm Şefi Öğretmen Burhan Yaman’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ahşap oyuncak sektörünü canlandırmayı ve ülkeye katma değer sağlamayı hedeflediklerini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı konuşmasında, “Minik çocukları kimyasal malzemelerden uzak tutmak, ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Doğal oyuncaklar yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ekolojik oyuncak projesi yürütülüyor. Pilot olarak Türkiye’nin çeşitli yerlerinden 4 il seçildi. Biz beşinci il olmak istiyoruz. Çünkü burada üretiyoruz. Oyuncaklarımız hazır. Projemiz de var. Sadece bu konuda Bakanlığımızdan destek istiyoruz.” dedi.

Zararlı boyalarla yapılan oyuncakların çocukların sağlığını etkilediğine dikkat çeken Vali  Osman Kaymak, “Geleceğimiz olan çocuklarımız için ekolojik oyuncaklar hazırlamamız lazım. Çevreye duyarlı ve çocukların sağlığını bozmayan oyuncak yapılması projesi ülkemizde gelişiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız 4 ili ekolojik oyuncak üretiminde pilot il seçmiş. Biz de beşinci pilot il olmak için müracaatımızı yapacağız.” dedi.

Lise öğrencilerinin doğal oyuncaklar üretmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Vali Osman Kaymak, “Ekolojik oyuncak üretimini daha da geliştirerek seri üretim yapılmasını sağlayacağız. Bu şekilde Türkiye’deki tüm anaokullarına sağlıklı oyuncak göndermek istiyoruz. Burada atık malzemelerden ekolojik oyuncak yapılması, çevre açısından da çok önemli. Çocuklarımıza zararlı olmayacak şekilde atık malzemeler, geri dönüşüme sunuluyor. Bu yönüyle de önemli bir proje. Bu bölümleri seçen öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Tekkeköy ilçemiz bir sanayi kentidir. Sanayileşirken de kirli sanayi istemiyoruz. Her zaman çevreye duyarlı temiz sanayi istiyoruz. Tabi ki uygulamalı olarak mesleki liselerimiz Organize Sanayi Bölgesi ile iç içe olması gerekmektedir. Hatta Organize Sanayi Bölgesi’nin içinde bir mesleki lisesi düşünülebilir. Bu öğrencilerimiz mezun olduklarında işe yerleştirmede öncelikli tercih edileceklerdir. Yapılan çalışmaların tasarımını ve işçiliğini de kendileri yapan okul öğretmenlerini ve öğrencilerini bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali  Osman Kaymak, Metal Bölümü, Elektrik ve Elektronik Bölümü, Bilgi Teknolojileri ve Makine Bölümü atölyelerini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

sayın Valimiz ziyaretin sonunda, Ali-Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Orhan Zengin ve öğretmenlerle bir araya gelerek sohbet etti.

Vali Osman Kaymak’ın Ali-Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaretine, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı ve Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar da eşlik etti.