VALİ OSMAN KAYMAK’IN ‘5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ’ KUTLAMA MESAJI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

VALİ OSMAN KAYMAK’IN ‘5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ’ KUTLAMA MESAJI

VALİ OSMAN KAYMAK’IN ‘5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ’ KUTLAMA MESAJI
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününün 84. yıl dönümünü hep birlikte kutlamanın sevincini yaşıyoruz.
Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ ün, bir çok devletten daha önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını kazandırdığı çok önemli bir gündür.
1926 yılında Türk Medeni Kanunu ile aile ve sosyal çevrede birey olarak yerini alan Türk kadını, 1934 yılında da seçme ve seçilme hakkını elde ederek Türk siyasi hayatında söz sahibi olmuştur.
Kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Zira kadınlar, özelde ailenin, genelde ise toplumun temelini oluşturmaktadırlar.
Sonsuz sevginin,  hoşgörünün, emeğin ve sabrın ne demek olduğunu, çocukluktan yetişkin birey olana kadar kendilerinden öğrendiğimiz kadınlarımız şüphesiz ki, her şeyin en güzeline layıktır.
Samsun, ülkemizde uygulanmasına başlanılan, kadın ve kız çocuklarının sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlere, istihdam imkanlarına,  kapsamlı kentsel hizmetlere, şiddete maruz kaldıklarında haklarını güvence altına alacak mekanizmalara erişimini ve yerel yönetimlerin planlama ve karar süreçlerine katılımını sağlayarak, erkekler ile birlikte kentsel yaşamın tüm alanlarında eşit bir biçimde yer almasını destekleyen  ‘Kadın Dostu Kentler’ kapsamında kendisine yer bulmuştur.
Bu duygu ve düşüncelerle, varlıklarıyla yaşamımızı anlamlandıran, fedakârlıklarıyla hayatımızı kolaylaştıran ve başarılarıyla ilham kaynağımız olan kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.