SON DAKİKA

Vali Kaymak, Çok çalışıp güçlü olmak zorundayız …

Bu haber 11 Ekim 2019 - 13:17 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Vali Osman Kaymak,  hayırsever İsmet Nusret Kural tarafından Bafra ilçemize bağlı Fevzi Çakmak Mahallesi’ne yaptırılan 8 derslik, 163 öğrencili ve 2 laboratuvarlı Gül-Nusret Kural Ortaokulu’nun açılış törenine katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gül-Nusret Kural Ortaokulu öğrencileri tarafından halkoyunları gösterisi sunuldu. Hayırsever Nusret Kural yaptığı konuşmada “Bu inşaatı gerçekleştirmek için her türlü yardım ve desteklerini esirgemeyen başta Valimiz Sayın Osman Kaymak beye ve Bafra Kaymakamımız Cevdet Ertürkmen beye çok teşekkür ediyorum. Okulun fikir babası olan arkadaşım Şerafettin Polat beye de sonsuz teşekkür ederim. Bu okul geleceğimizin çocuklarına Kural ailesi olarak bir hediyemizdir. Umarım bu okuldan iyi tahsil yapmış vatana millete hayırlı evlatlar yetişir ve son olarak diyorum ki “Ne Mutlu Türküm” diyene.

Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı konuşmasında, “Bu gün burada Bafra ilçemiz eğitimine hizmet edecek okulumuzun açılışına şahitlik ediyoruz. Okul dediğimiz yer ruhuyla, bedeniyle tamda canlı bir varlıktır. Çünkü okul dediğimiz mekân çocuğu inşa eder, gençliği inşa eder, aslında insanlığı inşa eder. İşte Gül-Nusret Kural Ortaokulumuzda insanlığın en masum yanı dediğimiz çocuğu inşa eden, çocuğu mutlu kılmak için formal olarak eğitim ve öğretimin yapılacağı bir mekânı ifade ediyor.” dedi.

Samsun’da Eğitim seferberliğinin devam ettiğini vurgulayan Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Samsun’da 1.200 okul ile 20 bine yakın öğretmen ve 270 bin öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetini sürdürüyoruz. Her zaman söylüyoruz. Devlet bu gibi yatırımları kısa vadede çözme konusunda yetersiz kalabiliyor onun için bu gibi hayırseverlerimize ihtiyaç duyuluyor. İnşallah bu sene Samsun genelinde ikili eğitimden tekli eğitime geçiyoruz. Türkiye’de son zamanlarda tasarruf tedbirleri uygulanması var ama Sayın Cumhurbaşkanımız bize şunu söylüyor; arkadaşlar her şeyin tasarrufu olur, ama eğitimin tasarrufu olmaz. Diğer kamu yatırımlarının çoğu durduruldu, bitmek üzere olanları bitirmeye çalışıyoruz ama eğitim yatırımlarında kesinlikle bir kısıtlamaya gidilmedi. Eğitime ve çocuklara verilen önem ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır. Özellikle eğitim yatırımlarının sonlandırılmasında da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda Türkiye’de şuan çalışmalar devam ediyor. Bu yıl 27 tane okulumuzu eğitim öğretim hayatına sunduk, diğer inşaatlar devam etmektedir.” dedi.

Eğitimin çok ciddi bir iş olduğunu aktaran Vali Osman Kaymak, “Eğer eğitimde istenilen seviyeye gelemezsek bugün yaşadığımız sorunların daha fazlasını yaşarız.  100 yıl önce başlattığımız milli mücadele bitmedi devam ediyor. Türkiye çok zor bir coğrafya, burada bizi rahat bırakmayacaklar bunlara karşı daha çok üreteceğiz, çocuklarımızı çok daha iyi yetiştireceğiz.” dedi.

Japonya’nın bu gün milli geliri 40 bin dolar civarında, biz ise 10 bin dolar civarındayız diyen Valimiz Sayın Osman Kaymak konuşmasının sonunda “Çok çalışıp güçlü olmak zorundayız güçlü olduğumuz da, uluslararası güçler bizleri uyaramayacaklar, güçleri yetmeyeceklerdir. Onun için daha çok üretmemiz daha çok kazanmamız gerekmektedir. Buradaki çocuklarımızı çok iyi yetiştirmemiz lazım. PKK denen bela maalesef uluslararası güçlerin taşeronu ve Türkiye’de dış güçlerin güdümünde bir Kürt devleti kurmaya çalışıyorlar. Biz 4 yıl önce başlayan mücadeleyi Türkiye’de iyi bir yere getirdik, Bu gün eğer bu operasyonlar olmasa Kandilin yerine şuanki, Kobani’yi merkez yapacaklar ve bu mücadeleyi 40 yıl daha sürdürmek zorunda kalacaklar. O anlamda bu operasyon Türkiye’nin güvenliği için şarttı ve gereken Barış Pınarı Harekâtı ile yapılıyor. Ben bu okulun yapımında bulunan herkese ama özellikle hayırsever Nusret bey ve ailesine çok teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak, hayırsever Nusret Kural’a teşekkür belgesi ve plaket verdi.

Plaket töreninin ardından, Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek Gül-Nusret Kural Ortaokulu’nun açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından okulu gezen Valimiz Sayın Osman Kaymak Okul Müdürü Zekai Şahin’den bilgi aldı.

Açılış törenine ayrıca, Vali Yardımcısı Hasan Balcı, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetcik Vakfı Genel Müdürü emekli Tuğgeneral Yaşar Bal, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, diğer protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.