ÜNYE KALESİ’NİN DERİNLİKLERİNE İNİLİYOR « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kızılırmak Deltası’nda Bahar Güzelliği

EĞİTİM, FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Atakum’da zafer coşkusu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

ÜNYE KALESİ’NİN DERİNLİKLERİNE İNİLİYOR

ÜNYE KALESİ’NİN DERİNLİKLERİNE İNİLİYOR

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye Kalesi’nde devam eden dehliz temizliğini incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, “Ünye Kalesi’nin ilçe turizmi için en önemli destinasyonlardan biri. Restorasyon çalışması ve dehlizlerin temizlenmesi ile hem ilçe turizmimize katkı sağlamak, hem de tarihimizin değerlerini ortaya çıkarmak adına çalışma yapıyoruz.” dedi.

 

 

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve basın mensuplarıyla birlikte Ünye Kalesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi.

Başkan Tavlı, yaptığı açıklamada, Ünye Kalesi’nin ilçe turizmi için en önemli destinasyonlardan biri olduğunu söyledi.

-“Tarihimizin değerlerini ortaya çıkarmak adına çalışma yapıyoruz”-

Ünye Kalesi’nde Karadeniz Bölgesi’nin önemli kalelerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Tavlı, “Ünye Kalesi, Karadeniz’de kale anlamında önem ihtiva eden kalelerden biridir. Atıl vaziyete terk edilen Ünye Kalesi’nderestorasyon çalışması ve dehlizlerin temizlenmesi ile hem ilçe turizmimize katkı sağlamak, hem de tarihimizin değerlerini ortaya çıkarmak adına çalışma yapıyoruz.” dedi.

-1 milyon 9 bin TL’ye ihale edildi –

Tavlı, kale restorasyonunda üçüncü etaba geçildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Kültür Bakanlığı, kalede birinci ve ikinci etap saha yüzeyindeki restorasyon çalışmalarını tamamladı. Bu yıl itibari ile de üçüncü etap ihalesi gerçekleştirilecek. Burada iki tane dehlizimiz var. Dehlizlerin açılma çalışmasıyla ilgili 2019 Aralık ayı sonunda yapılan ihaleyi alan firmayla ocak ayında iş sözleşmesi imzalandı. Ordu Müze Müdürlüğü arkeolog personelinin kontrol ve denetiminde dehlizlerin temizlenme çalışmaları başlanmış olacak. Buranın ihale bedeli 1 milyon 9 bin 320 lira. Ordu Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından yüzde 60’i, Ünye Belediyesi tarafından yüzde 40’ı karşılanıyor. Burada bilimsel çalışma için Hitit Üniversitesi arkeolog hocaları ile koordinasyon içerisinde her türlü bulguyu değerlendirmek üzere istişare ve ortak çalışma yürütülecek. Dehlizlerin açılması ve temizlenmesi ile ilgili yapım süresi 300 gündür. Bu süre zarfında güvenlik açısından ziyaretlere kapalı olacak”

-“Ordu Valimiz Sn. Seddar Yavuz’a teşekkür ediyorum”-

Ordu Valisi Seddar Yavuz’a çalışmaya verdiği destek için teşekkür eden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Ünye Kalesi’nin dehlizleriyle ilgili birçok şehir efsanesi yazıldı. Bu efsanelerin gerçeğinin ne olduğunu anlamak, tarihin derinliklerinde ve dehlizin derinliklerinde ne olduğunu tam manası ile ortaya çıkarmak için bu çalışmayı başlattık. Ordu Valiliği ve Ünye Belediyesi işbirliği ile dehlizlerin açılması sonucu ortaya çıkarılacak yeni alanlar ve tarihi eserler, Ünye’mizin turizmine önemli katkılar sağlayacak. Ben bu vesile ile restorasyon çalışmalarında bizlere desteğini esirgemeyen Ordu Valimiz Sn. Seddar Yavuz’a ve emeği geçen herekse teşekkür ediyorum.” diye konuştu.