Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce Yarışmacıları Ödüllerini Aldı. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce Yarışmacıları Ödüllerini Aldı.

– Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce Yarışmacıları Ödüllerini Aldı.

– Ünye’de Çoşkulu Şekilde Ödül Töreni Düzenlendi

– Ünye’de Ufka Yolculuk Yarışması Tamamlandı

“UFKA YOLCULUK BİLGİ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU”…

Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK), Ufka Yolculuk 7. Bilgi ve Kültür Yarışmaları kapsamında “Güzel Ahlak” konulu bilgi yarışmasında dereceye girenler için ödül töreni düzenledi.

ÜNYE – Türkiye genelinde Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından dört farklı kategoride düzenlenen; Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde 17 Mart 2019 Pazar günü onbeş sınav merkezinde proje ortağı ÜNÇEK organizasyonuyla yapılan Ufka Yolculuk 7.Bilgi ve Kültür Yarışmasının Ödül Töreni, 11 Nisan 2019 Perşembe günü saat 17:30’da Ünye Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

 

Türkiye genelinde yaklaşık 700 bin adayın, Ünye ve çevre ilçelerinden ise yaklaşık 3500 kişinin yarışmaya müracaat ettiğini belirten ÜNÇEK Başkanı Hüseyin Dikici, yarışma organizasyonunun herhangi bir sıkıntı yaşanmadan tamamlandığını; geçen yıllarda da İslam ilmihali, Son Peygamberin (s.a.s) Hayatı, Hadis, Kuran-ı Kerim Meali, Kuran ve Sünnet Bütünlüğü konulu bilgi yarışmalarının yapıldığını hatırlattı. Başkan Dikici açıklamasının devamında; “Amacımız; İslami çizginin dışına sapmadan, sünnet-i seniyyeye bağlı, çağa uygun, aşırılıktan uzak ve takvaya dayalı müslümanlığı hayatına uyarlayan nesillerin yetişmesine katkı sağlamaktır. Amaç ve ilkelerimiz doğrultusunda bireysel olarak kendimize ve toplum hayatına yaşatılması ve anlatılmasıyla ilgili farkındalık oluşturmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Günümüzde her türlü bilgi kirliliğinin insanların zihninde karmaşıklık oluşturulmaya çalışıldığı bir ortamda Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması; dinimizle ilgili bilgileri kaynağından etkin ve doğru bir şekilde ülkemizin güzel insanlarına ulaştırmayı amaç edinmiştir. Bu vesileyle yarışmanın ödül gecesinde değerli dostlarımızı aramızda görmekten son derece mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Dernek başkan yardımcısı Hasan Açıkgöz, “Yarışmaya başvurular 16 Şubat 2019 tarihi itibariyle tamamlanmıştı. Geçen senelerden farklı olarak bu sene “ilkokul Kategorisi, Ortaokul Kategorisi, Lise Kategorisi ve Arapça Kategorisi” olarak toplamda dört farklı kategoriden oluşan Ufka Yolculuk 7.Bilgi ve Kültür Yarışmasında, sınavlar “Online Sınav ve Yazılı Sınav” olmak üzere iki aşamalı olarak yapıldı. 17-18 Şubat 2019’ da gerçekleştirilen Online sınavda 50 puan ve üzeri alan yarışmacılarımız yazılı sınava girmeye hak kazandılar. Yarışmacılar; İlkokul kategorisi için Psikolog Semiha Bahadır’ın kaleme aldığı ‘Güzel Ahlak Yolculuğu’ adlı eserden, Ortaokul kategorisi için Psikolog Semiha Bahadır’ın yarışma için hazırladığı ‘Erdemler Kampı’ adlı eserden, Lise kategorisi için İmam-ı Gazali’nin “İhya’u Ulumi’d-Din” eserinin güzel ahlak konusunun işlendiği bölümlerden oluşan ve günümüz Türkçesine uyarlanmış ‘Güzel Ahlak’ adlı eserden, Arapça dilinde ise özel olarak hazırlanan 18 yaş ve altı kategoride ‘Bidayetü’l Hidaye’ adlı eserden sorumlu tutuldular” dedi. Online sınavı başarı ile tamamlayan yarışmacıların yazılı sınavını, 17 Mart Pazar günü saat 10.00’da Türkiye ile aynı anda Ünye ve çevresindeki 15 sınav merkezinde, 58 salonda ve 75 gönüllü gözetmen eşliğinde başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yarışma Tertip Heyeti üyesi Kenan Arslan ise “Yarışma süresince Ünye, Çaybaşı, Akkuş ve İkizce ilçelerindeki hemen hemen tüm okullar ziyaret edildi, öğrencilere yarışmamız tanıtıldı, afişler, broşürler dağıtıldı ve kayıtlar yapıldı. İdareci ve öğretmenlerle bilgilendirme toplantıları yapıldı, Kitap İle Bir Saat Buluşma etkinliği kapsamında kitap okuma programı düzenlendi. Online deneme sınavları ve değişik yarışmalar organize edildi” dedi. Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının altı yıldır uluslararası platformda düzenlendiğini, ÖSYM standart ve kalitesinde ÖSYM’den sonraki en büyük sivil organizasyon olduğunu ifade etti. Yarışmanın ilanından ödül gecesinin tertibine kadar geçen yedi aylık süre zarfında çok ciddi çalışmalar yaptıklarını; yarışmanın duyuru, tanıtım ve icrasında tüm ekibin özveriyle çalıştığını iletti. 5 Nisan 2019 tarihinden itibaren yarışmanın kesin sonuçlarının açıklanmasıyla böyle nezih bir ortamda ödül gecesini organize ettiklerini belirtti.

Yarışmaya her yıl katılımın artarak devam ettiğine dikkat çeken Yarışma İl Sorumlusu Halil İbrahim Uygur, “Bu yıl ‘İçindeki Güzelliği Paylaş’ sloganıyla başlattığımız Güzel Ahlak konulu Bilgi Yarışmasını tertip ettik. Toplumun her kesimini güzel ahlak timsali olan Son Peygamberin (s.a.v) mesajları ile buluşturup O’nun ahlakı ile ahlaklanmasına vesile olmak, her yıl toplumun ihtiyaç duyduğu güncel konuları ele alarak İslamı en güzel şekilde tanıma, anlama ve hükümlerini uygulama konusunda insanlara yardımcı olmak, doğru inancı, doğru düşünceyi ve güzel ahlakı öğreten muteber ilim adamlarının güvenilir eserlerinin okunmasını sağlamak, Peygamber Efendimizin güzel ahlakının okunmasını, anlaşılmasını ve hayata tatbik edilmesini teşvik etmek, dinimizin güvenilir kaynaklardan daha doğru anlaşılmasına ve anlatılmasına destek olmak, ayrıca okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine ve insanlarımızın sahih kaynaklarla buluşmasına bir nebze de olsa katkı sağlamak istiyoruz” şeklinde belirtti.

Ünçek Yönetim Kurulu Üyesi Ceyhan Gür, Ufka Yolculuk Bilgi Yarışmanın ödüllü bir yarışma olduğunu, dört farklı kategoride düzenlenen yarışmanın merkezi ödülleri olarak; İlkokul, Ortaokul, Lise ve Arapça kategorilerinde birinci olanlar 2 umre seyahati + 2 bin 500 TL, ikinci olanlar 2 umre seyahati + bin 500 lira, üçüncü olanlar 2 umre seyahati + 500 lira ve 4. – 10. olanlara 7 Gr Külçe Altın ödülü kazanacak. Bunun yanında Ordu İli ödülleri olarak; İlkokul, Ortaokul ve Lise kategorilerinde birinci olanlara 1500 TL, ikinci olanlara 1000 TL, üçüncü olanlara 500 TL ve 4. – 10. olanlara 250 TL verileceğini; İlçe ödülü olarak ise Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği tarafından Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce havzasında yarışmaya katılıp İlkokul, Ortaokul ve Lise kategorilerinde birinci olanlara 1000 TL, ikinci olanlara 750 TL, üçüncü olanlara 500 TL ve 4.-10. arası dereceye giren yarışmacılara ise gram altın ödülü verileceğini belirtti.

 

Yarışma sonucuna göre derece listesi şu şekilde oluştu:

İLKOKUL KATEGORİSİ

 

Derece

Sırası

Adı Soyadı

Okuduğu Okul

PUAN

1

Furkan Enes Değirmenci

İnönü İlkokulu

87,41

2

Utku Talha Gür

Yaşar Gazioğlu İlkokulu

83,83

3

Ahmet Selim Gül

Şehit Fatih Efiloğlu İlkokulu

83,69

4

Ahmet Faruk Gümüş

Şehit Fatih Efiloğlu İlkokulu

79,68

5

Atakan Akkan

Atatürk İlkokulu

79,26

6

Mehmet Haktan Öztürk

Atatürk İlkokulu

78,40

7

Esmanur Şimşek

Şehit Fatih Efiloğlu İlkokulu

76,97

8

Aslı kolcu

Çaybaşı İlküvez İlkokulu

76,68

9

Elif Sude Bakırcı

Cumhuriyet İlkokulu

76,10

10

Ayşegül Çoban

İkizce Devecik İlkokulu

75,96

 

ORTAOKUL KATEGORİSİ

 

Derece

Sırası

Adı Soyadı

Okuduğu Okul

PUAN

1

Fatmagül Şimşek

Ünye İmam Hatip Ortaokulu

88,66

2

Betül Türkmen

Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu

88,53

3

Muhammet Fatih Öner

Ünye İmam Hatip Ortaokulu

81,68

4

Bünyamin Çamyar

Çaybaşı Şehit İslam Çubuk Ortaokulu

78,78

5

Ömer Zaid Ateş

Ünye İmam Hatip Ortaokulu

78,12

6

Büşra İnce

İkizce Devecik Ortaokulu

77,99

7

Zahra Yılmaz

Ünye İmam Hatip Ortaokulu

77,86

8

Nurhanım Arslan

Fatih Meydan Ortaokulu

77,86

9

Ömer Faruk Çöpoğlu

Akkuş İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu

76,80

10

Sudenur Yılmaz

Akkuş İmam Hatip Ortaokulu

76,28

 

 

LİSE KATEGORİSİ

 

Derece

Sırası

Adı Soyadı

Okuduğu Okul

PUAN

1

Hüsne Bektaş

Anadolu İmam Hatip Lisesi

96,39

2

Elif Şule Kaya

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi

96,39

3

Melike Çandır

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi

93,01

4

Pınar Dikbıyık

Akkuş Anadolu Lisesi

91,99

5

Oğuzhan Kocakoç

Ünye Anadolu Lisesi

91,99

6

Hasan Cihan

Ünye Anadolu İmam Hatip Lisesi

91,32

7

Yunus Emre Çubuk

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi

90,92

8

Yuşa Uslu

Ünye Anadolu Lisesi

88,50

9

Asude Kılıç

Fen Lisesi

87,82

10

Betül Ay

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi

86,97

 

    olmuştur.

 

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, dernek başkanının selamlama konuşması ve yarışmayla ilgili farklı slayt ve video gösterileri ile devam etti. Dernek faaliyetlerinin anlatıldığı sinevizyon sunumunun ardından dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Çok sayıda davetlinin katıldığı programda duygulu ve heyecan dolu anlar yaşandı.

 

Ödül Töreni sonrası ÜNÇEK Başkanı Hüseyin Dikici, yarışmanın sponsorlarına ve emeği geçenlere teşekkür ederek plaket takdim etti. “Bu anlamlı yarışmanın tertip edilmesinde çok büyük çaba sarf eden Yarışma Tertip Komitesine, yönetim kurulu üyelerine, tüm destekçilerimize, gözetmenlerimize; yarışma süresince bizlerden yardımlarını esirgemeyen okul idarecileri ve öğretmenlerimize, STK’lara, bu güzel gecede bizleri yalnız bırakmayarak bizi onurlandıran ve gecemize renk katan dostlarımıza ve yarışmacılarımıza çok teşekkür ediyorum, dereceye giren yarışmacılarımızı tebrik ediyorum; velilerini, hocalarını ve idarecilerini kutluyorum” dedi.