Ünlü Oyuncular Melis Birkan ve Caner Cindoruk OMÜ’de « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

8- B Sınıfı Sinema Etkinliği

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

Dün Başardılar, Bugün Neden Olmasın? Projesi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

Ünlü Oyuncular Melis Birkan ve Caner Cindoruk OMÜ’de

Ünlü Oyuncular Melis Birkan ve Caner Cindoruk OMÜ’de

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gençlik Topluluğunun düzenlediği söyleşinin bu ayki konukları “Issız Adam” filmi ve “Leyla ile Mecnun”, “Söz” dizisiyle geniş bir hayran kitlesi olan tiyatro ve sinema sanatçısı Melis Birkan ve “Aramızda kalsın”, “Firar” ve “Kadın” dizisinin sevilen oyuncusu Caner Cindoruk oldu. OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM)konferans salonunda düzenlenen etkinliğe öğrenciler ve Samsunlular katıldı.

Sohbet havasında geçen ve soru cevaplarla renkli bir hal alan söyleşide Caner Cindoruk ve Melis Birkan samimi yanıtlarıyla dikkat çekti. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde olmaktan çok mutlu olduklarını söyleyen iki sanatçı, aynı akşam oynayacakları “Yeni Bir Şarkı” adlı tiyatro oyununa herkesi davet etti.

Caner Cindoruk, yıllar önce OMÜ Tiyatro Festivalinde oynadığını anlattı

OMÜ’nün kendisinde önemli bir yeri olduğunu belirten Caner Cindoruk, yıllar önce Çukurova Üniversitesi Tiyatro Topluluğu olarak Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tiyatro Festivaline katıldığını ve çok keyif aldığını anlattı. Cindoruk, OMÜ Tiyatro Festivalinin köklü bir festival olduğunu, amatör tiyatrolar için değerli olduğunun altını çizdi.

Bir rolü seçerken çok titizleniyoruz

Katılımcıların sorularını yanıtlayan ünlü oyuncu Caner Cindoruk, bir rolü kabul etmeden önce nelere dikkat ettiğine dair yöneltilen soruya “Çok şey var aslında bence yaptığımız işin en zor tarafı bu öngöremediğiniz bir şeyin içine giriyorsunuz. Önce hikayeye bakıyorum ‘benim hoşlandığım bir şey mi, böyle bir hikayenin içinde yer almak ister miyim’ yada bu hikaye ne kadar etkili ‘bunun altına kendi imzamı atabilir miyim’ diye düşünüyorum. Ondan sonra oynayacağım karaktere bakıyorum. Bazen karşınıza çok iyi bir hikâye çıkıyor, o zaman oynayacağınız karakteri çok önemsemiyorsunuz. Durum tam tersine olabiliyor, karakteri çok seviyorsunuz ama genel hikâye sizi içine çekmeyebiliyor. İlk olarak hikâyeye, sonra karaktere, en sonda kim çekiyor buna bakıyorum. Bir rolü tercih ederken çok titizlenmeye çalışıyoruz.”

“5 yıl önce yapılan dizi sayısıyla şimdi yapılan dizi sayısı arasında fark var.”

Medya sektörünün değişi, dizi ve filmlerin internet platformlarına doğru yönelmesinin etkileri üzerine sorulan soruyu ise Cindoruk şöyle yanıtladı: ”Televizyon dünyada eski gücünü kaybediyor. Çünkü internet çok yayıldı, televizyon ciddi bir düşüşte. 5 yıl önce yapılan dizi sayısıyla şimdi yapılan dizi sayısı arasında ciddi fark var. En az 3 de 1’ni yapıyoruz, şuan bir kan kaybı yaşanıyor. Ama internet platformlarının farkı daşu: Melis yada ben internete bir iş yapacağız ve dünyanın hiç bilmediğimiz noktasında insanlar bizi tanıyacaklar. Öyle bir tarafıda var, dünya sektörünün içinde olabilirsin bir anda.” şeklinde cevap verdi.

Aynı soruya cevap veren Melis Birkan  “Aslında bir noktada güzel bir rekabet. İşler daha nitelikli hale geldiği zaman ve böyle işler tercih edilmeye başladığında sektör değişecek zaten. Mesela Leyla ile Mecnun’un asıl seyircisi onu internetten takip eden kitleydi. İşler internette nitelikli hale geldiği zaman bu televizyonuda etkileyecek. Bu ister istemez reklamları da etkileyecek aynı zaman da iç içe bir sürü şeyi etkileyecektir.” dedi.

 

Kendileri ve gündeme ilişkin sorulara samimi yanıtlar veren Caner Cindoruk ve Melis Birkan’a OMÜ Gençlik Topluluğu Başkanı Ertan Atasayar söyleşinin sonunda adlarına hazırlanmış fidan sertifikası takdim etti.