Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmasının Finalistleri Belli Oldu « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmasının Finalistleri Belli Oldu

Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmasının Finalistleri Belli Oldu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen Üniversite Öğrencileri Proje Yarışması’nda dereceye girenler, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ödül töreninde açıklandı.
Samsun ve Ankara bölgelerinden üniversite öğrencilerinin projelerinin yarıştığı törene; Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Batı, TÜBİTAK Samsun Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hasan İçbudak, Samsun Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, Samsun Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak, akademisyeneler ve öğrenciler katıldı.
16 Finalist Ankara’da bölgemizi temsil edecek
Törenin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Samsun Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hasan İçbudak, öğrencilerin projelerinden oluşan Samsun Bölge Sergisinin başarıyla tamamlandığını belirterek şöyle devam etti “Jüri tarafından 3 farklı alan ve 8 alt kategoride toplam16 finalist seçilmiştir. Finalist seçilen projeler, 12-15 Kasım tarihlerinde Ankara’da yapılacak Türkiye Final Yarışmasında bölgemizi temsil edeceklerdir. Finalist öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum.”
Dünyada söz sahibi olabilmek için bilim ve teknoloji desteklenmeli
Bilim ve teknolojinin bir güç olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Hasan İçbudak “Dünyada, savaş uçağı üreten ülkelere baktığımızda sadece 5 tane Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi ülkelerini görüyoruz. Bu ülkeler, dünyaya hükmediyor ve dünya dengelerinde söz sahibi olabiliyor. Türk tarihine baktığımızda ise biz Türkler 40’a yakın devlet kurmuşuz ve dünyaya hükmetmişiz. Bu gücü de o dönemin gerektirdiği bilim ve teknolojiye sahip olarak elde etmişiz. Bu gücü tekrar elde edebilmek için bilim ve teknolojinin himaye edilmesi ve desteklenmesi gerekli. Bu bağlamda TUBİTAK’ın destekleri ve organizasyonları çok değerlidir“ dedi.
Sürece katkı sağlayan tüm kurumlara ve öğrencilere teşekkürlerini sunan Hasan İçbudak, genç girişimcilere araştırmaktan vazgeçmemeleri tavsiyesinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.
Bilişim ve teknoloji çağını yakalamamız gerekiyor
Milletimizin Sanayi Devrimini yakalayamamasının sancılarını hala hissedildiğini kaydeden Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ise “Ancak önümüzde, üçüncü bin yıl dediğimiz, bilişim ve teknoloji çağından başlayan bir dönem var. Bu dönemi kesinlikle ıskalamamız gerekiyor. Böyle bir süreçte TUBİTAK’ın, ilköğretim ve yükseköğretim öğrencilerine yönelik düzenlediği proje çalışmalarını çok önemsiyorum” diye konuştu.
Önemli olanın yarışmaya katılmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz “Bu yarışmaya katılma cesaretini gösteren her öğrenci benim gözümde birincidir. Bu nedenle her birinizi tebrik ediyorum. Umarım diğer üniversitelerden gelen öğrencilerimiz, Üniversitemizde güzel zamanlar geçirmişlerdir. Çünkü ileride aldığınız ödülden çok burada geçirdiğiniz zamanı hatırlayacaksınız” İfadelerini kullandı.
Alan ve kategorilerine göre dereceye girenlerin isim ve üniversitelerinin açıkladığı törende öğrencilere ödüllerini; Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Prof. Dr. Mehmet Kuran, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Batı, Samsun Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, OMÜ öğretim üyeleri Prof. Dr. Halis Ölmez ve Doç. Dr. Yücel Öksüz ile Samsun Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak takdim etti.