Uluslararası Öğrencilerden Türk Gecesi… « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Uluslararası Öğrencilerden Türk Gecesi…

Uluslararası Öğrencilerden Türk Gecesi…

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Yunus Emre Enstitüsü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) işbirliğiyle gerçekleştirilen, Türkçe Yaz Okulu etkinlikleri çerçevesinde Samsun’da misafir edilen 20 farklı ülkeden 24 uluslararası öğrenci için ‘Türk Gecesi’tertip edildi.
Samsun’da düzenlenen ‘Türk Gecesi’ etkinliğine katılan 20 farklı ülkeden 24 uluslararası öğrenci için geleneksel ‘kına gecesi’ düzenlendi.
OMTEL Otel’de düzenlenen programa ABD, Arjantin, Bahreyn, Bhutan, Bangladeş, Brezilya, Endonezya, Guatemala, Hindistan, İtalya, İngiltere, Japonya, Kenya, Kolombiya, Libya, Peru, Portekiz, Singapur, Sierra Leone ve Şili’den gelen öğrenciler katıldı. 21 günlük Samsun programı çerçevesinde Türkçe dil eğitim, turistik gezi turları ve kültür sanat etkinlikleri yapılan programda ve Bafra Belediyesinin düzenlediği Kapıkayafest Doğa Sporları Kültür Festivalinde yer aldı. Son olarak ise Türk kültürünü tanıtmak amacıyla önemli bir program organize edildi.
Bahreynli Öğrencinin Mehter Aşkı
Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen öğrencilere Türk kültürüne ait unsurların sergilendiği program, uluslararası öğrenciler ve davetliler tarafından ilgiyle takip edildi. OMTEL Otel’de gerçekleştirilen programda ilk olarak mehter takımı sahneye çıktı. Öğrenciler tarafından büyük bir ilgi takip edilen mehter takımı icra ettiği marşlarla misafir öğrencilere coşkulu bir gece yaşattı. Mehter marşına hayran olan Bahreynli öğrenci Hasan Abdulla ise mehteran eşliğinde Plevne Marşı’nı okudu. Programın son kısmında ise kültürümüzün en önemli örnekleri arasında yer alan kına gecesi etkinliği yabancı öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.
Program hakkında bilgi veren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Dr. Öğretim Üyesi ve OMÜ Türkçe Müdürü Ömer Saraç, “Yunus Emre Enstitüsü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen, Türkçe Yaz Okulu etkinlikleri çerçevesinde, Samsun’a gelen uluslararası öğrencilerimiz ile birlikte bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlikteki amacımız, öğrencilere sadece Türk dilini öğretmek değil, Türk örf ve adetlerini de öğretmektir. Buradaki öğrenciler kendi ülkelerine gittiklerinde hem Samsun’un hem de Türkiye’nin tanıtımını yapmada önemli katkı sağlayacaklardır. Burada öğrencilerimiz ilk olarak mehter takımını dinleyerek daha sonra yabancı öğrencilerimizin bizzat kendilerinin gerçekleştirdiği kına gecesi programı düzenlediler” dedi.