‘ TÜM KURUM VE KURULUŞLARIMIZIN İLİMİZDE DEVAM EDEN SIFIR ATIK PROJESİNE GEÇEREK,VATANDAŞLARIMIZA ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUZ’ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya amacıyla; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca uygulanan, ilimizde de 25.01.2018 tarihinde başlatılan ve devam eden ‘Sıfır Atık Projesi’ toplantısı, 18.09.2018 Salı günü saat 14.00’de Valilik toplantı salonunda Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
        Valimiz Sayın Osman Kaymak toplantıda yaptığı konuşmasında, “Arkadaşlar bugünkü toplantımızın konusu ilimizde devam eden ‘Sıfır Atık Projesi’ni ilimiz genelinde daha yaygın uygulamaktır. Bu proje Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan ve tüm kamu kurumlarında, belediyelerde, özel işyerlerinde ve sivil toplum kuruluşlarında atıkların ayrıştırılarak geri dönüşümün sağlanması adına bir ‘Sıfır Atık Projesi’ dir.
        Bu proje Türkiye’de çevreci anlayış çerçevesinde ciddiyetle uygulanan bir projedir. İnsanlarımız ve geleceğimiz açısından çok önemli olan bu proje, maalesef kamu kurumlarımız ve vatandaşlarımızca yeterince önemsenmiyor. Bizler bunun önüne geçerek bu bilinci daha da geliştireceğiz. Bu projede gerekli kaynağı ve gerekli çalışmayı ciddiyetle yaparak geleceğimiz adına yol almalıyız.
        Arkadaşlar hem Türkiye’de, hem ilimizde artık istiyoruz ki ilin valisi olarak bizim de sorumluluğumuzda bu uygulamayı ilimizin geneline yaymaktır. Sıfır atık konusunda şu an için iyi bir yerde değiliz. Ama bir, iki ay içerisinde ilimizin sıfır atık konusunu el birliği ile çözmemizi istiyoruz. Bu bir şuur değişikliğidir. Bu projeye önem vermek ülkemiz, ilimiz ve kurumumuzun geleceği açısından da çok önemlidir.
        Bütün kurum ve kuruluşlarımızın sıfır atık projesine geçmesini hedefliyoruz. Bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Bizler Samsun gibi nadide bir şehirde , ilkadımın atıldığı bir kentte, ‘Sıfır Atık Projesi’ne örnek olacak bir şehiriz. Bizler kurumlar olarak vatandaşlarımıza örnek olmalıyız. İnşallah ben bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyor, toplantımızın Samsunumuza hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.
        Sayın Valimizin konuşmasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Mühendisi Kadriye Yayla sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınarak gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılmasını amaçlayan ‘Sıfır Atık Projesi’ hakkında bir sunum gerçekleştirdi.
        Sunumun ardından toplantı soru-cevap şeklinde son buldu.
         İlimizde 25.01.2018 tarihinde başlanılan Sıfır Atık Projesi 2018 yılı sonuna kadar tüm kamu kurumlarında, terminallerde (havaalanı,otogar,liman), eğitim kurumlarında (üniversite,yüksekokul,enstitü,okullar), alışveriş merkezlerinde, sağlık kurumlarında (hastane,ASM), eğlence-dinlenme tesislerinde (otel,eğlence merkezleri,restaurant,parklar), iş merkezlerinde ve büyük iş yerlerinde uygulamaya geçirilmesi sağlanacak.
        ‘Sıfır Atık Projesi’nin toplantısına ayrıca, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlçe Kaymakamları ve Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri katıldı.

‘ TÜM KURUM VE KURULUŞLARIMIZIN İLİMİZDE DEVAM EDEN SIFIR ATIK PROJESİNE GEÇEREK,VATANDAŞLARIMIZA ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUZ’

Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya amacıyla; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca uygulanan, ilimizde de 25.01.2018 tarihinde başlatılan ve devam eden ‘Sıfır Atık Projesi’ toplantısı, 18.09.2018 Salı günü saat 14.00’de Valilik toplantı salonunda Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın başkanlığında gerçekleştirildi.         Valimiz Sayın Osman Kaymak toplantıda yaptığı […]