TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü Cumhurbaşkanı’nın Elinden Aldı   « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Samsun’da “Gastronomi” Etkinliği

FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü Cumhurbaşkanı’nın Elinden Aldı  

OMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü Cumhurbaşkanı’nın Elinden Aldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde, aralarında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas’ın da yer aldığı akademisyenlere ödüllerini takdim etti. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç de törende davetli olarak yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) 2019 ödüllerinin verildiği törene katıldı. Törende ödüller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine verildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ülkemizin bilimsel araştırmalar bakımından öncüleri olan TÜBİTAK ve TÜBA’nın 2019 ödüllerini takdim edeceğimiz bilim insanlarını tebrik ediyorum. Türkiye bu tür başarılarla 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerleyecektir. Bu gayretler yeni nesillere emanet edeceğimiz 2053 ve 2071 vizyonlarına temel oluşturacaktır. Bugün burada bilim insanlarımıza tevdi edeceğimiz ödüller, bu yöndeki gayretlerin takdiridir. Geçen yıl kaybettiğimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin adına düzenlediğimiz ödül töreni vasıtasıyla bu değerli hocamızı bir kez daha yâd etme olanağı bulduk. Bu sene 57 bilim insanımız ödüle layık görüldü. TÜBA Uluslararası Akademi Ödüllerini ABD ve Kanada’dan iki bilim insanı kazandı. Bu sene merhum Fuat Sezgin Hocamız adına 5 ödül sahibini bulacak. Ödül alan tüm akademisyenlerimizin çok çarpıcı çalışmaları olduğunu görüyoruz.” dedi.

TÜBİTAK Teşvik Ödülleri’ne; OMÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas ve diğer üniversitelerden  Doç. Dr. Uğur Bozkaya, Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş Çukur, Doç. Dr. Alper Uzun, Doç. Dr. Uğur Canpolat, Prof. Dr. Güliz Nigar Güncü, Doç. Dr. Nurhan Özlü Sıcakkan, Prof. Dr. Yavuz Akbulut, Doç.Dr. Şener Aktürk, Doç. Dr. Gül Günaydın, Doç. Dr. F. Nükhet Harmancıoğlu Gür’e verilirken, TÜBİTAK Bilim Ödülleri, Prof. Dr. Ahmet Gül, Prof. Dr. Erdal Arıkan, Prof. Dr. Kazım Şahin ve Prof. Dr. Syeda Arzu Wastı’ya verildi. Fuat Sezgin Ödülü’ne ise Prof. Dr. Esin Kahya değer görüldü.

Kavas ödülünü almak için çocuklarıyla sahneye çıktı

Sosyal Bilimler alanından TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü almak üzere çocuklarıyla sahneye çıkan OMÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas’a ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Doç. Dr. Kavas’ı ilk kutlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal oldu. Törende OMÜ’yü temsil eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç de bu mutlu gününde Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas’ı yalnız bırakmadı.

“Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas’ın başarısıyla gurur duyduk.”

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenin davetlileri arasına yer alan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, törenin ardından Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas’ı başarısıyla gurur duyduklarını söyleyerek bir kez daha kutladı. Ödüle layık görülen bilim insanları içinde ikisinin kendisini ayrıca sevindirdiğini söyleyen Rektör Bilgiç sözlerini şöyle sürdürdü “TÜBİTAK Bilim ödülü alan Prof. Dr. Kazım Şahin, Fırat Üniversitesinden öğrencim, TÜBİTAK Teşvik ödülü alan Doç Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas ise rektörü olduğum Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültemiz Öğretim üyesi. Her ikisiyle de gurur duydum. Kendilerini bir kez daha tebrik ediyorum. Ayrıca ödüle layık görülen tüm bilim insanlarını da başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak 2019’u güzel kapatıyoruz. 2020 ye daha ümitle giriyoruz.”

Doç. Dr. Kavas “Bu ödülü doğduğum ve büyüdüğüm şehrime, Samsun’a getirdiğim için çok mutluyum”

TÜBİTAK Teşvik Ödülü ile OMÜ’yü onurlandıran Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas, heyecanı ve mutluluğu yüzüne yansırken duygu ve düşüncelerini ise şu sözlerle dile getirdi: “Ülkemizin en prestijli bilim ödülü olan TÜBİTAK Teşvik Ödülünü aldığım ve bu ödülü uzun yıllar sonra doğduğum ve büyüdüğüm şehrime, Samsun’a getirdiğim için çok mutluyum. Ödülümü Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden almış olmak da benim için ayrıca anlamlı ve gurur vericiydi. Beni bu mutlu günümde yalnız bırakmayıp desteklerini esirgemeyen Sayın Rektörüme teşekkürü bir borç bilirim. TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü psikolojik danışma ve rehberlik alanında alan ilk akademisyen olmanın gururunu yaşarken, bu ödülle birlikte akademik hayatta ne kadar doğru bir çizgide ilerlediğimin bu şekilde takdir edilmesinden ötürü de oldukça mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Akademik hayatım boyunca bana inanan ve desteklerini esirgemeyen aileme de minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

TÜBA Ödülleri

TÜBA 2019 Bilimsel Telif Eser Ödülleri’ni (TESEP) alan bilim insanları ise şu isimlerden oluştu: Prof. Dr Fatih Duman, Doç. Dr. Yaşar Salihpaşaoğlu ve Dr. Esra Sazyek, Dr. Sühelya Yenidünya Gürgen, Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu ve Prof. Dr. Yasemin Beyazıt.

TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ni (GEBİP) kazanan isimler ise şöyle: Dr. Öğr. Üyesi Ahu Arslan Yıldız, Dr. Öğr. Üyesi Umut Aydemir, Dr. Öğr. Üyesi Turgay Bayraktar, Doç. Dr. NazifeErkurşun Özcan, Doç. Dr. Nurettin Mengeş, Dr. Öğr. Onur Tokel, Dr. Öğr. Burak Ülgüt, Doç. Dr. Zeki Candan, Doç. Dr. Hülya Cebeci, Prof. Dr. Can Özgür Çolpan, Dr. Öğr. Üyesi Batur Ercan, Doç. Dr. Güneş Karabulut Kurt, Prof. Dr. İhsan Kaya, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cengiz Onbaşlı, Doç. Dr. Arzucan Özgür Türkmen, Doç. Dr. Hilal Yazıcı Malkoçoğlu, Doç. Dr. Merva Soluk Tekkeşin, Prof. Dr. Sibel Aylin Uğur İşeri, Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola, Doç. Dr. Mehmet Fatih Aysan, Doç. Dr. Ali Balcı, Prof. Dr. Seda Dural Çetinkaya, Doç. Dr. Fatih Durgun, Doç. Dr. Ersin Erdoğan, Doç. Dr. Ferdane Nükhet Harmancıoğlu Gür, Doç. Dr. Hacer Tokyürek, Dr. Öğr. Üyesi Halit Uyanık ve Prof. Dr. Ozan Yılmaz.

Törende Fuat Sezgin Ödülleri’ne Dr. Ali Hakan Çavuşoğlu, Doç. Dr. Halil Tekiner, Dr. Ahmet Selami Çalışkan, Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu ve Prof. Dr. Atilla Bir layık görülürken, Uluslararası Akademi Ödülleri ise Prof. Dr. Faiz JamilRagep ve Prof. Dr. AdrianBejan yerine Prof. Dr. Bahri Şahin’e takdim edildi.

TÜBİTAK ve TÜBA bilim ödüllerine değer bulunan akademisyenler, tören sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile objektiflere poz verdiler.