Trifokal lens tedavisi ile görüş kalitesi artıyor « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Bafra Fen Lisesi Sene Sonu Resim Sergisi

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Gençler Samsun’u Keşfediyor

EĞİTİM, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

Trifokal lens tedavisi ile görüş kalitesi artıyor

Trifokal lens tedavisi ile görüş kalitesi artıyor

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Talha Özdemir, Trifokal lens tedavisi ile yakın ve uzak gözlüklerinden kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Talha Özdemir, yakın, uzak gibi mesafeler için görme sorunu yaşayanlara seslendi.

Hayatı bulanık değil net görün diyerek mesaj veren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Talha Özdemir, “Trifokal lens göz içi uygulaması ile gözlüksüz hayatı net görebilirsiniz” dedi.

TRİFOKAL LENS NEDİR

Trifokal lens göz içi uygulaması  ile ilgili bilgi veren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Talha Özdemir, “Trifokal lens üç odaklı lens demektir. Üç odaktan kastımız nedir diye cevap verirsek; Okuma mesafesi yani 30-35 santimetre mesafe ikinci mesafemiz 60 cmlik mesafedir. Diğer üçüncü odak mesafeside uzak mesafedir buda 60 santimden uzak mesafelere denir.

Trifokal lensi uzağı yakını göremeyen hastalara uyguladığımız göz içi lenstir. Hastanın astigmatı da var ise bu mercek ile düzeltmekte mümkündür.

KİMLERE UYGULANIR

Trifokal lenslerin; lazerle düzeltilemeyecek kadar yüksek miyop, hipermetrop veya astigmatı olanlar, kornea kalınlığı lazere izin vermeyenler, kataraktlı ve yüksek kırılma kusurlu hastalar ve göz numarasının ilerlemediği sabit olduğu hastalara uygulanabileceğini söyleyebiliriz. Bu tedavi öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi, göz içi lens ölçümlerinin gelişmiş cihazlarla hesaplanması çok önemlidir. Bunun için bu tedavinin sağlıklı olabilmesi için uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir” diye konuştu.