Tiroid bezi bozukluklarında erken tanı önemli « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Tiroid bezi bozukluklarında erken tanı önemli

Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hayrullah Öztürk,  troid bezi bozukluklarında erken tanının önemli olduğunu söyledi.

Salgıladığı hormonlar sayesinde vücuttaki birçok fonksiyonu düzenleyen troid bezi hakkında önemli bilgiler paylaşan Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hayrullah Öztürk, tiroid hormonun eksikliği ya da fazlalığı çok ciddi rahatsızlıklara ve şikayetlere neden olabileceğini ifade etti.

TİROİD BEZİ NEDİR
Öztürk, “Vücudumuz için hayati önem taşıyan  boyunda kelebek şeklinde yer alan organ olan tiroid bezi, Kalp ve sindirim fonksiyonu, kas kontrolü, beyin gelişimi, ruh hali ve kemik bakımının yanı sıra vücudun metabolizma hızını düzenleyen hormonlar üretir. Salgıladığı hormonlar sayesinde vücuttaki birçok fonksiyonu düzenler. Tiroid hormonu, vücudumuzda büyüme, gelişme, enerji oluşumu ve enerji kullanımı, vücut ısısının sağlanması ve devamlılığı, her türlü metabolizma, diğer hormonların ve enzimlerin normal işlevleri için olmazsa olmazlardandır.

ÖNEMLİ HASTALIKLARI BERABERİNDE GETİRİYOR
Gereğinden az ya da fazla salgılanması vücutta birtakım rahatsızlıklara sebep olan tiroid hormonun eksikliği ya da fazlalığı çok ciddi rahatsızlıklara ve şikayetlere neden olabilir.
Erkeklere göre kadınlarda daha sık görülen tiroit bezi sorunları, birçok rahatsızlığa da zemin oluşturabilir. Tiroid bezi fonksiyonları, genel vücut sağlığı açısından da çok önemlidir. Çünkü tiroit hormon düzeyindeki dengesizlik, diğer organ ve sistemlerin çalışmasını da olumsuz etkiler.

AZ YA DA FAZLA ÇALIŞMASI
Tiroitin az çalışması durumu ‘’hipotiroidi’’ olarak adlandırılmaktadır. Hipotiroidinin yaygın belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlük görülür.
Tiroid hormonlarının fazla çalışması ise halk arasında zehirli guatr olarak da bilinen hipertiroidi; aşırı terleme, sıcağa dayanıksızlık, çarpıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.
Bu ve benzeri belirtileri taşıyan kişiler en kısa zamanda bir uzman doktora muayene olması ve tedavisi olması çok önemlidir.” diyerek sözlerine son verdi.

Tiroid bezi bozukluklarında erken tanı önemli

Tiroid bezi bozukluklarında erken tanı önemli Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hayrullah Öztürk,  troid bezi bozukluklarında erken tanının önemli olduğunu söyledi. Salgıladığı hormonlar sayesinde vücuttaki birçok fonksiyonu düzenleyen troid bezi hakkında önemli bilgiler paylaşan Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hayrullah Öztürk, tiroid hormonun eksikliği ya da fazlalığı çok ciddi […]