TATİL BİTTİ, TRAFİK ÇİLESİ BAŞLADI!… « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Dün Başardılar, Bugün Neden Olmasın? Projesi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

TATİL BİTTİ, TRAFİK ÇİLESİ BAŞLADI!…

TATİL BİTTİ, TRAFİK ÇİLESİ BAŞLADI!…

ANKARA

Okulların açılması ve yaz tatilin sona ermesiyle dönüş yolculuklarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Yaz tatili bitiyor ve okullar açılıyor. Şehir içi trafik servis araçlarının da trafiğe girmesi ile eski yoğun haline dönecek. Bu yüzden tatil dönüşü yolda ve şehir içi trafikteki yoğunluğa dikkat edilmeli” dedi.
TRAFİĞİN EN YOĞUN OLDUĞU DÖNEM BAYRAM VE TATİL DÖNÜŞLERİ
Trafik kazalarının en çok bayramda ve tatil dönüşlerinde yaşandığına dikkati çeken Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “9 günlük Kurban Bayramı kaza bilançosu 192 kazada 147 ölü 702 yaralı olarak kayıtlara geçti. Bu sayılar maalesef son 10 yılın hem Ramazan hem de Kurban bayramlarındaki en yüksek bilançosu. Bayram dışında ise yıl içerisinde en çok kaza Temmuz ayında yaşanıyor. Bu yıl Temmuz ayında meydana gelen 42 bin 132 kazada 364 vatandaşımız hayatını kaybederken 34 bin 859 vatandaşımız yaralandı. Son 5 yılın Temmuz aylarında yaşanan kazaları kıyasladığımızda kaza sayısında artış, ölü sayısında ise çok büyük bir değişim yaşanmadığını görüyoruz. Öyle ki Temmuz aylarında yaşanan kazalar son 5 yılda yüzde 174 artarken, ölü sayısı ise 17 azaldı. Şimdi ise okulların açılmasıyla binlerce servis aracının da trafiğe gireceğini hesaba katarsak şehir içi trafik yoğunluğu artacak. Geçtiğimiz yıl Eylül ayındaki kaza sayısı bir önceki yıla göre tam 2 katına çıkarak 36 bin 497 olmuştu. Dileriz bu yıl Eylül ayında bu kadar yüksek kaza sayıları ile karşılaşmayız” diye söyledi.
DİREKSİYON BAŞINDA TELEFON KULLANIMI ARTIK SONA ERMELİ
Tüm uyarılara ve cezalara rağmen hala direksiyon başında telefon kullanan sürücülerin olduğunu belirten Apaydın, “Trafik kazalarına neden olan en önemli konulardan birisi bir anlık dikkatsizlik. Direksiyon başında telefon kullanmak ise bunu tetikleyen en büyük unsur. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun her vatandaşın emniyet kemeri takmasını sağlayıp, direksiyon başında telefon kullanımını bitirme hedefini destekliyoruz. Vatandaşlarımızın artık bu konuda bilinç sahibi olması lazım. Trafik kurallarına, tabelalara uyulmalı ve aşırı hızdan muhakkak kaçınılmalı. Kendimizi ve sevdiklerimizi düşünerek artık cep telefonu kullanımını direksiyondayken bırakmalıyız” şeklinde konuştu.