SON DAKİKA

Susmadan, Korkmadan, Direneceğiz!…

Bu haber 25 Ocak 2020 - 10:02 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Susmadan, Korkmadan, Direneceğiz!…
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Giresun Şubesi Gençlik Kolları tarafından Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü 24 Ocak’ta başlayıp, Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümü 30 Ocak gününe kadar devam eden “Adalet ve Demokrasi Haftası” kapsamında Ankara’da 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde otomobiline konulan bombanın infilak ettirilmesi sonucu öldürülen Uğur Mumcu için Giresun’da da anma etkinliği düzenlendi.
Giresun Deppoy Mevkiinden “Adalet ve Demokrasi Haftası” etkinliğine Giresun ADD yöneticilerinin yanı sıra, CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş ve yurttaşlar katıldı.
Giresun Atatürk Meydanı’na basın açıklaması yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Giresun Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Oğuzcan Özdemir okundu.
Özdemir açıklamasında, “Atatürk Cumhuriyetini yıkmak için öncelikle, Atatürkçü aydınların ortadan kaldırılması gerekliydi. 1990’lar Atatürkçü aydınların, devleti yönetenlerin gözleri önünde katledildiği yıllardır. 31 Ocak 1990’da Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy’un katledilişiyle başlayan süreç; Turan Dursun, Bahriye Üçok ve Uğur Mumcu cinayetleri ile sürdü. Çetin Emeç, Onat Kutlar, Eşref Bitlis, Ahmet Taner Kışlalı, Ali Gaffar Okkan suikastları de aynı karanlık odakların hain planlarıdır. Bu yönüyle bakıldığında suikastların asıl hedefinin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti olduğu açıktır. Atatürk Devrim ve ilkelerine, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye sahip çıkma zamanıdır” dedi.
“Esas milli beka sorunu bu suikastlerin arkasındaki güçlerin, bir türlü gün yüzüne çıkarılamamasıdır” diyen ADD Gençlik Kolu Başkanı Oğuzcan Özdemir, Mumcu için şunları söyledi: ” 24 Ocak 1993’de bombalı suikast sonucu aramızdan alınan Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun katillerinin aradan geçen 27 yıla rağmen bulunamaması, cinayetin aydınlatılamaması ya da aydınlatılmak istenmemesi bu bağlamda düşündürücüdür. Ne acıdır ki Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerimize dil uzatan, onların aziz hatıralarını karalamaya çalışan siyasi zihniyet tarafından yönetilmekteyiz. Mücadelemiz işte bu zihniyete yöneliktir. Adalet ve Demokrasi Haftası’nda hak, hukuk, adalet, demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve laik cumhuriyet için canlarını hiçe sayan aydınlarımızı unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı bir kez daha haykıracağız. Uğur Mumcu’yu hain saldırıyla aramızdan alınışının 27. yıl dönümünde sarsılmaz bir inanç ve kararlılıkla, saygıyla anıyoruz. Ocak ayı, toplumsal hafızamızı yoklama zamanıdır. Ocak ayı, acıları bal eyleyerek Atatürk Devrim ve ilkelerine, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye her ne pahasına olursa olsun sahip çıkma zamanıdır. Tüm yurtsever kurum ve kuruluşları, yurttaşlarımızı Atatürkçü Düşünce çatısı altında güç birliği yapmaya, karanlık güç odaklarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz”