SİYAHAREKETİ DERNEĞİ’NDEN ÇOCUKLAR İÇİN RAMAZAN ETKİNLİĞİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Başkan Sandıkçı’dan Çağrı

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ

SİYAHAREKETİ DERNEĞİ’NDEN ÇOCUKLAR İÇİN RAMAZAN ETKİNLİĞİ

 

Siyahareketi (Samsun İnsani Yardım Hareketi) Derneği, yetim çocuklar özelinde tüm çocuklar için Ramazan Etkinliği düzenledi.

Vatandaşlar tarafından da ilgi ile izlenen etkinlikte iftardan önce ve iftardan sonra çocuklar için her şey düşünülmüştü.

İftardan Önce; Tahta bacak, Ateşbaz, Karagöz ile Hacivat, Nasrettin Hoca, İllüzyon gösterisi, Palyaçolar ile eğlenen çocuklar aileleri ile birlikte iftar ettikten sonra cemaat ile akşam namazı kıldılar.

İftar ve namazdan sonra kendilerine ikram edilen; Osmanlı macunu, Osmanlı şerbeti, pamuk şekeri ve patlamış mısırlar ile eski Ramazanlarımızdan unutulmayan lezzetleri tattılar.

Etkinlikte çocuklar Sosis balonlar ile yapılan sevimli hayvan figürleri ve çeşitli hediyeler ile unutulmaz bir Ramazan günü yaşadılar.

Etkinlikte Nasrettin Hoca ve Eşeği en ilgi çekenlerden oldu. Çocuklar Nasrettin Hocanın eşeğine binmek için birbirleri ile yarıştılar.

 

500 Kişilik İftar Yemeği

Etkinlikte Siyahareketi Derneği tarafından düzenlen iftar sofrasına katılımın yüksek olması dikkat çekti.  Yemek dağıtımlarının Derneğin genç gönüllüleri tarafından yapılması ise çok ince bir nezaket olarak kayda geçti.

Birçok iftar etkinliğinin aksine, insanların yemek için kuyruk beklemediği, sıkıcı konuşmaların yapılmadığı, tamamen çocuklara ait ve çocukça düşünülmüş etkinlik hep birlikte kılınan teravih namazı ile son buldu.

 

Bugün de bir iyilik yap

Dernek yönetimi tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Derneğimiz, bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın, Dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere çalışmaktadır.

Özellikle yetim kardeşlerimizin hayatlarını korumak için Samsundan Türkiye’ye Türkiye’den tüm dünyaya ulaşan bir hayır köprüsü olmaktadır.

Bu tür güzel etkinlikleri düzenlemeye Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)’in  “İki günü bir olan ziyandadır” Hadisi şerifi ışığında  “Bugün de bir iyilik yap” diyerek iyilik yapmaya devam edeceğiz.