Şiddetin Her Türünü İnsanlık Dışı Buluyoruz’ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Şiddetin Her Türünü İnsanlık Dışı Buluyoruz’

Vali Osman Kaymak, 14 Mart Tıp Bayramı’ dolayısıyla Samsun Tabip Odası ve OMÜ Tıp Fakültesi tarafından Atakum Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘14 Mart Tıp Bayramı’ plaket törenine katıldı.

Program öncesi ‘Geçmişten Günümüze’ isimli fotoğraf sergisini gezen Vali  Osman Kaymak, Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan’dan sergi hakkında bilgi aldı.

Daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda Türk Tabipler Birliği tarafından 14 Mart Tıp Bayramı için özel hazırlanan 100.Yıl video gösteriminden sonra OMÜ Tıp Fakültesi 5. Sınıf Öğrencisi Okan Can selamlama konuşması yaptı. Ardından Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan yaptığı konuşmasında, “Bizler bugün geldiğimiz nokta itibariyle soluduğumuz zaman diliminin sağlıklı bir topluma ihtiyacını bir görev sayıyoruz. Çünkü biz hekimiz, hak ve özgürlükler ve en temel olan yaşam hakkı çoğunlukla ideolojilerinin tartışmalı değerlerine feda edilemez. Mesleğinize ilişkin biriktirdiğiniz bütün duyarlılıklarımız, ettiğimiz yeminle birlikte halkımızın sağlık hakkına ilişkin değerler barındırır. Hakarete uğrasak da, şiddet görsek de, canımızdan olsak da verdiğimiz hizmetin kutsallığını bilir ve yaşatmak için mücadele ederiz.” dedi.

Hekimlerimizin her zaman insanlarımıza hizmet ederek şifa dağıttığını belirten Valimiz Sayın Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, ”Bizde ilin valisi olarak sizlerden hizmet alan kişisiyiz. Onun için tüm hekimlerimize müteşekkiriz. Onlara teşekkür ediyoruz. Arkadaşlar sağlıkta eskisi gibi kuyruklar yok. İnsanlarımız her şeyin iyisini arıyorlar. Çünkü bizim insanımız her şeyin en iyisine layık. Her zaman kamu görevlilerine şunu söylerim. Bir görevin onur şeref ve sağlıkla bitirilmesi gerçekten büyük mutluluk vesilesidir. Bugünde 30’ncu, 40’ncı, 50’nci, ve 60’ncı yılını dolduran hekimlerimize plaketlerini vereceğiz. Rabbim hepimize sağlıkla, onurlu ve şerefli görev yapmayı, görevini tamamlamayı ve daha sonrada emekli olmayı nasip etsin.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak, 65. Hükümet Sağlık Bakanımız Samsun Milletvekili Sayın Dr. Ahmet Demircan’a Samsun olarak çok minnettar olduklarını ifade ederek, “Samsun milletvekilimiz Sayın Ahmet Demircan’ın bir yıllık Sağlık Bakanlığı sürecinde Samsunumuza büyük hizmetleri oldu. Her ilçemize devlet hastaneleri yapıldı ve yapılıyor. Kısa bir sürede ilimize hastanelerin kazandırılması ve birçok sorunun çözülmesi büyük bir başarı ve hizmettir.” dedi.

Sağlıkta kalite ve diğer sorunlar birden bire bitmeyeceğini belirten Vali Osman Kaymak, ”Elbette devam edecektir. Ama bizler sorunlara olumlu yaklaşarak onları çözme iradesini ortaya koymalıyız. Şiddetin her türüne karşıyız. Tabi ki sağlıkta şiddeti de ret ediyoruz. Bunu gerçekten insanlık dışı buluyoruz. Kendimize hizmet veren, acımızı dindiren hekimlerimize şiddeti kınıyoruz. Devletimiz bu konularda yasal değişiklikler yaptı. Arkadaşlar bu birazda eğitim meselesidir. Toplumumuz bu konuda algı ve farkındalık oluştuğu müddetçe sorunların azaldığını görüyoruz. Her hafta asayiş toplantısı yapıyoruz. Böyle sağlıkla ilgili olaylar vuku bulduğu zaman hemen Emniyet Müdürümüz ve İl Jandarma Komutanımız konuyu bize iletiyorlar. Sonrasında ise istişare edip konuyu yakinen takip ediyoruz. Bunu bilmenizi isterim. Bu konularda çok kararlıyız. Olaylar sahipsiz kalmıyor.

Halkımızın bu durumlarda bilinç duyarlılığının artması gerekiyor. Ama gittikçe de sağlıktaki şiddete karşı çok ciddi duyarlılığın oluştuğunu memnuniyetle görüyoruz. Bizlerde devletin kurumları olarak buna kesinlikle taviz vermeyeceğimizi ve yasalarla cezalandırılacağını da duyurmak istiyoruz. Bu olayların etkisinde kalarak insanlarımıza olan sevgimizi, şefkatimizi ve merhametimizi eksik etmeyelim. Bizler şifa dağıtmaya devam edelim. Yanlış yapanlar cezalarını mutlaka çekeceklerdir. Törene katılan sizlere çok teşekkür ediyorum. Ben bu vesile ile tüm hekimlerimizin ‘14 Mart Tıp Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından meslek hayatında 30’ncu, 40’ncı ve 50’nci yılını dolduran hekimlerimize plaketleri protokol üyeleri tarafından, 62’nci yılını dolduran en kıdemli üye Op. Dr. Şerafettin Avcıkurt’un plaketi de Valimiz Sayın Osman Kaymak tarafından verildi.

‘14 Mart Tıp Bayramı’ plaket törenine ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.