“ŞER İTTİFAKI” DENDİ, “GÜCENİP-DARILDINIZ!..” « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Dün Başardılar, Bugün Neden Olmasın? Projesi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

“ŞER İTTİFAKI” DENDİ, “GÜCENİP-DARILDINIZ!..”

 

DEREBAHÇELİ/ALİ KAYIKÇI

 

ŞER İTTİFAKI DENDİ, “GÜCENİP-DARILDINIZ!..”

        (Gündemleri “Türkiye ve Erdoğan Düşmanlığı” Olanları Haşlama/Mısra-Mısra Taşlama)

 

*   “Ey îmân edenler; Yahûdî ve Hıristiyanları dost edinmeyin! Onlar, birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zâlimler topluluğunu doğruya iletmez.” (Kur’ân-ı Kerîm; Mâide Sûresi, âyet 51)

*   “Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahûdîler ve ne de Hıristiyanlar, asla senden râzı olmazlar.”  (Kur’ân-ı Kerîm; Bakara Sûresi, âyet 120’den)

*   “Zulmedenlere meyletmeyin (yakınlık göstermeyin) ki, size ateş dokunur ve Allah’tan başka dostlarınız da yoktur, sonra kurtulamazsınız”  (Kur’ân-ı Kerîm; Hûd Sûresi, âyet 113)

“Ey îmân edenler! Eğer kitap verilenlerden herhangi bir gruba uyarsanız, sizi îmânınızdan çevirirler, kâfir ederler!.” ,  “İçinizden iyi ve yararlı olana dâvet eden,  doğru olanı emreden bir topluluk çıksın. İşte gerçek kurtuluşa kavuşanlar onlardır.”,  “Siz Müslümanlar; insanlığın iyiliği için çıkarılmış bir topluluksunuz, doğru olanı emreder, eğri olandan insanları sakındırırsınız.”, “Ey îmân edenler! Sizden olmayanları dost edinmeyin! Sizi şaşırtmakta kusur etmezler, işlerinizin sarpa sarmasını arzu ederler. Görmüyor musunuz buğzları ağızlarlından taşmakta…”  (Kur’ân-ı Kerîm; Al-i İmrân Sûresi, âyet 100, 104, 110,  118)

*  “…Allah’ın insanları birbiriyle önlemesi olmasaydı, yeryüzü mutlaka bozulup gitmişti.” (Kur’ân-ı Kerîm; Bakara Sûresi, âyet 251’den)

*  “Sakın hâinlerin savunucusu olma!..” (Kur’ân-ı Kerîm; Nisâ Sûresi, âyet 105’den)

*  “Kâfirlerle beraber olma!” (Kur’ân-ı Kerîm;  Hûd Sûresi,  âyet 42’den)

*  “…sakın kâfirlere yardımcı olma!..” (Kur’ân-ı Kerîm; Kasas Sûresi, âyet 86’dan)

*  “Ancak müminler kardeştir. O hâlde kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki, esirgenesiniz. “ (Kur’ân-ı Kerîm; Hücurat Sûresi, âyet 10)

*  “Ey îmân edenler! Eğer küfrü îmâna tercih ediyorlarsa, babalarınızı, kardeşlerinizi (bile) velî (dost) edinmeyin! Sizlerden kim onları dost edinirse, işte onlar zalimlerin kendileridir.” (Kur’ân-ı Kerîm; Tevbe Sûresi, âyet 23)

*  “Bizce şiir, mutlak hakikati arama işidir… Mutlak hakikat Allah’tır…”,  Şiir, Allah’ı sır ve güzellik yolundan arama işidir… Şiir, türlü tecelli yoluyla Allah’tan gelir; ve bütün bu perdeleri devirerek Allah’a yol açmaya doğru gider…”,  “Şâir odur ki; renk, çizgi, ses, ahenk, hacim, pırıltı, ışık, buud, hareket, eda, mânâ, her tecelliyi şiir, şiiri de Allah için bilir…”  (Necip Fâzıl Kısakürek-Çile)

*  “Şiir; gönlün, aşk denilen muazzam, muazzez, müzeyyen, mükemmel, mümtaz, feyizli, faziletli ve edebli vasıflarıyla göz kamaştıran ve akl-ı selîmle müşterek, esrarlı albeniliğinin şahlanışıdır.”   (M. Hâlistin Kukul)

*  “Allah, şiiri hak yolunda kullananlardan râzı olsun!” (Prof. Dr. Cevat Akşit-Millî Gazete; 27.04.2017, s. 9)

 

S

aygıdeğer Okuyucularımız!..

Bilindiği üzere;  22 Eylül 2019 günü Almanya’nın başkenti Berlin’de, “FETÖ’den firari Gazeteci-Yazar Can Dündar”ın sunuculuğunu yaptığı ve adına “Demokratik Türkiye İçin Toplumsal Sözleşme Arayışı Konferansı” denilen bir toplantıda, “FETÖ’cü, Gezici ve PKK’ya yakınlığı ile bilinen bâzı isimler” bir araya gelmiş ve burada bir kısım CHP, HDP ile SP milletvekilleri konuşmacı olarak arz-ı endam eylemişlerdir.

Bunun haberini bâzı TV kanalları ve İnternet/Genelağ Siteleri verdiği gibi günlük gazetelerimizde de bunu görüp okuduk.

Duyup okuyunca da hemen hâtırımıza;  son seçimler arefesinde söylenmiş olan “Şer İttifakı” benzetmesi, ardından da buna karşı çıkanların konuşmaları geliverdi.

25 Eylül 2019 günlü “Akşam Gazetesi”nde, “Köşe Yazarı Sn. Serkan Fıçıcı”, bu gelişme üzerine her ne kadar “Hayırdır, Ne Oluyor?” diye sorsa da cevabında, niyette “Muhalefet ittifakını genişletme” maksadı gün gibi aşikâr.  “Kimler? PKK’lılar, FETÖ’cüler… Başka? CHP’liler, HDP’liler… ‘Eşantiyon’ niyetine aralarına bir de Saadet Partili almışlar. Toplantıyı organize eden PKK… Peşine vagon olarak takılan FETÖ… Vagonlara yolcu niyetine binen CHP ile Saadet…” diyor.

Peki şimdilerde neler oldu ve bu millet neyin ne olduğunu, kimin makam-mevki ve koltuk için kimler ile “dans ettiğini” bir güzel görmedi mi? İşte son örneğin bu haberi de Berlin’den gelerek bâzılarının gözüne-gözüne sokulmadı mı?.. Kafalarına,  dank ettirilmedi mi?..

Diyoruz ve bu his ve düşüncelerle kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile bu güzel (bukalemun yüzlü, şer ittifakı tıynetli) zât-ı muhteremleri(!) bi güzel hicveyliyoruz…

Bu şiir ile de Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz…

Kalbî sevgi ve saygılarımızla…

= = = * = = =

Daha “dün” gibi yakın, “seçim arefesinde”;

“Şer İttifakı” dendi, “gücenip-darıldınız!..”

“Şerre Kucak Açana”, “kaçın-kaç kerresine”;

“Makam-mevki” uğruna, “dört elle sarıldınız!..”

 

Hele bir “C. İ.” var ki, O’nu “Kılıçdar…” verdi;

“Adâlet Yürüyüşü”, “Ön Cephe”ye gönderdi;

“İstanbul’a Mebus”dur, kendisine dönderdi;

 “Millî Görüş” bu mudur, biraz geç ayıldınız!..

 

“Anayasa-Kanun”a, uyup “Kayyım” atayan;

“Örnek Bakan Soylu”ya, Sizsiniz sövüp-sayan;

“FETÖ”ye “göz yumdunuz”, suçunuz ayan-beyân;

“Kalbleriniz bir” imiş, “zahirde ayrıldınız!..”

 

“ABD Dümen Suyu”, görmediniz “Kuyu”yu;

Bir “BOP” deyi tutturdu, “Uyu CeHaPe uyu!”;

“HaDePe Yandaşları”, içemez “Zemzem Suyu”;

İzmir, Ankara derken, “İstanbul’u aldınız!..”

 

Daha “dün” gibi yakın, neler yaşadık neler;

“Seçimi almak” için, yenildi ne “herzeler”;

“Kandil’in Fermanı”na, “Yes!” dendi kaç kereler;

“Berlin” bir “foto” verdi, “şimdi yakalandınız!..”

 

“3 Madam”, “7 Adam”; toplam hepsi bir “cüdâm”;

“Can Dündar” gölgesinde, “Arayış”a program:

“Şer İttifakı” değil mi, “Hayır!”a basmaz kafam;

“Şeytân aldı götürdü”, bunu “oyun sandınız!..”

 

Söyle DEREBAHÇELİ, dilin “Oğuz Lehçeli”;

“Asî Urum Kağanlar”, “yolagelmez” besbelli;

Adı “C. İs” olan var, “6 Ok”tan şüpheli;

“Ankara-Berlin” nire, “ayrı” düşüp yandınız!..