SAYIN VALİ ‘KALEMİN BEREKETİ HAT VE TEZHİP’ SERGİ’SİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Murat Değirmenci’den Basın ve Üniversite İşbirliği İle Yenilikçi İstihdam Projesi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

SAYIN VALİ ‘KALEMİN BEREKETİ HAT VE TEZHİP’ SERGİ’SİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

SAYIN VALİ ‘KALEMİN BEREKETİ HAT VE TEZHİP’ SERGİ’SİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Vali Sayın Osman Kaymak, 04.10.2018 Perşembe günü saat 14.00’de, Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’nde düzenlenen ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisi açılış törenine katıldı.
        ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisi açılış töreni öncesi Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ yaptığı konuşmasında, “Albaraka Türk olarak kurulduğumuzdan günümüze kadar kültürel değerlerimizin ve klasik sanatlarımızın yaşatılmasına yönelik çalışmalar yürütmekteyiz.
        Sanatın evrensel dilini güçlendirmek ve yeni kuşaklara tanıtmak amacıyla uzun yıllar başta hüsnü hat sanatı olmak üzere bütün Türk ve İslam sanatlarını desteklemeye çalışıyoruz. Yarışmalarımızda dereceye giren çağdaş hattatlarımızın güzide eserlerini yalnızca İstanbul’daki sanat çevreleriyle değil, yurt içinde ve yurt dışında pek çok sanatsever ile buluşturmak amacıyla sergiler organize ediyoruz. ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisi için 2 yıl önce İstanbul’dan yola çıktık. Yaklaşık 500 eserden oluşan koleksiyonundan seçme resimlerin yer aldığı sergimiz bugüne kadar dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenmeye yer buldu. Bunlar Almanya, İngiltere, Macaristan, Polonya, ABD ve Küba gibi ülkeler sergimize ev sahipliği yaptı. Ülkemiz de ise son iki yılda Bolu, Amasya, Manisa, Çorum, Batman, Ordu, Fatsa ve Bursa şehirlerimizde sanatseverlere ulaştı.
        Bugünde sergimizi kültür ve sanata verdiği destekleriyle, yetiştirdiği sanatçılarla, doğal güzellikleriyle insanı kendisine çeken bu güzel şehrimiz Samsun’da sizlerle buluşturuyoruz.” dedi.
        Vali Sayın Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Biz öncelikle Albaraka Türk Bankası’na bu anlamlı sergiyi Samsun’da açtıkları için ve milli kültürümüze hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bütün Samsunluları bu sergiyi görmeye davet ediyoruz. Bu sergide görülmeye değer müthiş eserler var. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
        Konuşmaların ardından Vali Sayın Osman Kaymak protokol üyeleri ile birlikte ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisinin açılışını gerçekleştirdi.
        Açılışın ardından Vali Sayın Osman Kaymak, ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisini gezerek ilgililerden bilgi aldı. Daha sonra Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, Vali Sayın Osman Kaymak’a bir tablo takdim etti.
        04-19 Ekim 2018 tarihlerinde açık kalacak olan ‘Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip’ sergisi açılış törenine ayrıca, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvacık Kaymakamı Mehmet Zahid Uzun, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, Albaraka Karadeniz Bölge Müdürü İbrahim Uzun, Albaraka Türk Bankası Samsun Şube Müdürü Emre Örencik, Merkez Bankası Samsun Şubesi Müdürü Mehmet Ünal Kekevi, Albaraka Türk Bankası yetkilileri ve davetliler katıldı.