SAMSUN’DA SON ÜÇ AYDA 596 TON 600 KG ATIK TOPLANDI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Dün Başardılar, Bugün Neden Olmasın? Projesi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

SAMSUN’DA SON ÜÇ AYDA 596 TON 600 KG ATIK TOPLANDI

SAMSUN’DA SON ÜÇ AYDA 596 TON 600 KG ATIK TOPLANDI

Samsun Valisi Osman Kaymak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca uygulanan, İlimizde ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında İlimizde Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında toplanılan atık miktarları hakkında açıklamada bulundu.
Yapılan çalışmalarla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Valisi Osman Kaymak, 1 ton kağıdın geri dönüşümü ile; 17 ağacın kesilmesinin önlendiğini, 1 ton plastik geri dönüşümü ile; 5744 Kwh enerji tasarrufu sağlandığını, 1 ton atık cam geri dönüşümü ile; 42 Kwh enerji tasarrufu sağlandığı, 1 ton metal geri dönüşümünden; 642 Kwh enerji tasarrufu sağlandığını vurgulayan Valimiz Sayın Osman Kaymak, tüm kamu, özel sektör kuruluşları ve vatandaşlarımızı ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında duyarlı olmaya davet etti.
VALİ KAYMAK SON ÜÇ AYI DEĞERLENDİ
Vali Osman Kaymak yaptığı açıklamada ,”Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya amacıyla; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca uygulanan, ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında ilimizde Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında toplanılan atık miktarları; Kağıt: 404 ton, Plastik:114 ton, Cam: 29 ton, Metal: 29 ton, Atık Pil: 600 kg ve Bitkisel Atık Yağ ise 20 ton’dur. Buna göre; 6868 ağaç kesilmekten kurtarıldı. 80 ton sera gazının atmosfere salınımı engellendi. 1913 varil petrol tasarrufu, 2321 MWh enerji tasarrufu, 11 ton su tasarrufu, 3762 m3 depolama alanı, 8,7 ton (Atık camdan) hammadde tasarrufu sağlanmıştır” dedi.