SAMSUN’DA 1. BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ YENİDEN YAPILANDIRILIYOR. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SAMSUN’DA 1. BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ YENİDEN YAPILANDIRILIYOR.

SAMSUN’DA 1. BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ YENİDEN YAPILANDIRILIYOR.

TEK ÇATI ALTINDATOPLANACAK 1.BASAMAK SAĞLIK HİZMETİ YAPISIYLA HALKIMIZA DAHA ETKİN ve KALİTELİ BİR SAĞLIK HİZMETİ SUNULACAK

İlimizde yürütülen Birinci Basamak Sağlık hizmetlerinin halkımıza eşgüdüm içerisinde etkin, hızlı ve işlevsel bir şekilde sunulması için Sağlık Bakanlığımız tarafından sürdürülen sağlık yatırımları pandemi döneminde de aralıksız olarak devam ediyor.

Bu kapsamda Haziran ayında yapımına başlanan 5 milyon TL ihale bedelli Terme 1.Basamak Hizmet Binamızdan sonra, şimdi de Bakanlıktan ihale onayı alınan ve yapımına karar verilen Çarşamba, Ayvacık, Atakum ve Havza 1. Basamak Hizmet binalarımızın ihale süreçleri önümüzdeki günlerde Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılacak.

Bu yatırımların tamamlanmasından sonra ilimiz,Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Yaşam Merkezleri, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile Aile Hekimlerimizi bünyesinde bulunduran birinci basamak sağlık hizmetlerimizde, yaklaşık 30 milyon TL’lik yeni yatırıma kavuşmuş olacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı,Sağlık Bakanlığı ve Sağlık İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda ilimizde yürütülen sağlık yatırım programının pandemi döneminde de hız kesmeden devam ettiğini belirterek, “Samsun Valiliği olarak bu süreci yakinen takip edip, sürecin hızlanması adına yapılması gereken tüm çalışmaları dikkatle yürütüyoruz.

Bu kapsamda Samsun’da sunulan 1. Basamak Sağlık Hizmetlerinin ortak bir alanda, eşgüdüm içinde sunulduğu, etkin ve işlevsel bir yapının kurulması için Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen planlamalarda son aşamaya gelindi. Bu çalışmayla 1. Basamak Sağlık Hizmetini sunan Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, Sağlıklı Yaşam Merkezi birimleri tek bir binada, aynı çatı altında toplanacak.

İlçelerdeki sağlık yönetim birimlerimizin de dâhil olduğu bu yapıyla 1. Basamak Sağlık Hizmetlerimiz ilimizde tek merkezden etkin bir şekilde yönetilecek. Halkımız, ilk adımında başvuracağı tüm sağlık birimlerine aynı merkezde ulaşabilecek, böylece ilçelerdeki sağlık merkezlerimizde bir nevi şehir hastaneleri gibi tüm birimlerin bir arada bulunduğu sağlık komplekslerine dönüşecek.

Bu çalışma kapsamında ilk adım Terme 1. Basamak Sağlık Hizmet binamızın temelinin Haziran ayında atılmasıyla başlamıştı. Şimdi de Sağlık Bakanlığımız tarafından Atakum, Havza, Çarşamba ve Ayvacık ilçelerimizde yapılacak sağlık hizmet binalarımızın yapımı uygun görülerek, ihale onayları verildi. Önümüzdeki günlerde inşa süreci devam eden ve Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından ihaleleri yapılacak birinci basamak sağlık hizmet binalarımızla birlikte ilimize bu alanda yaklaşık 30 milyon TL’lik sağlık yatırımı daha kazandırılmış olacak.

İnşallah sağlık yatırımlarımızın tamamlanmasının ardından, ilimiz sağlık anlamında bölgedeki lider konumunu pekiştirerek, sağlık turizmi anlamında da daha etkin bir profile sahip olarak ülke ekonomisine katkı sağlama imkânı bulacak.” dedi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.