Samsun’a 3. ve 4. üniversite şart « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Samsun’a 3. ve 4. üniversite şart

Samsun’a 3. ve 4. üniversite şart

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i ziyaret etti. Üniversitelerin, şehrin en önemli dinamiklerinden olduğuna işaret eden Başkan Genç, Samsun’a 3., hatta 4. devlet ve özel üniversitenin şart olduğunu söyledi.

Samsun Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Mahmut Aydın, Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i makamında ziyaret etti. Üniversitenin Genel Sekreteri Doç. Dr. Salih Keskin’in de yer aldığı ziyarette Belediye-Üniversite ilişkisinin önemine işaret edilirken, ikinci üniversitenin Samsun için önemi vurgulandı. Görüş alışverişinde bulunulan ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesinin konuşulduğu ziyarette, Rektör Prof. Dr. Aydın’ın yeni görevini başarıyla yürüteceğine inandığını belirten Başkan Genç, üniversitelerin şehir için önemli olduğunu söyledi.

‘ŞEHRİN ÖNEMLİ DİNAMİKLERİNDEN’

Üniversitelerin Samsun’un en önemli lokomotiflerinden olduğunu belirten Başkan Osman Genç, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi şehrimiz için olduğu kadar ülkemiz için de önemli bir üniversitedir. Şimdi şehrimiz yeni bir üniversiteye daha kavuştu. Samsun Üniversitesi’nin vereceği eğitim-öğretim, yapacağı bilimsel araştırmalar ile ülkemizin ve şehrimizin ve şehrimizin hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacağına inancımız tamdır. Canik Belediyesi olarak, yeni üniversitemizle ortak çalışmalar yapmaya her zaman hazırız” dedi.

‘ÜNİVERSİTE GELİŞİM DEMEK’

Samsun’un üçüncü, hatta dördüncü devlet ve özel üniversiteyi kaldıracak potansiyele sahip olduğunu dile getiren Başkan Genç, “Samsun’u mutlaka üniversiteler şehri yapmalıyız. Bunu biran önce hayata geçirmeliyiz. Yeni üniversiteler demek gelişim demek, istihdam demek. Biz Canik Belediyesi olarak ilçemizde iki adet üniversite alanını planladık. Üniversitelerin sayısını bu şehirde mutlaka artırmalıyız. Şehrimize üçüncü ve dördüncü üniversiteleri kazandırmak için Canik Belediyesi olarak üzerimize düşeni bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yapacağız” diye konuştu.

‘BÜYÜK AVANTAJ’

Üniversitelerin şehrin kalkınmasında ve gelişmesinde lokomotif görevi gördüğüne vurgu yapan Başkan Genç, “Samsun Üniversitesi şehrimiz ve ilçemiz açısından büyük avantajdır. Bu bağlamda üniversitemizle şehrimizin gelişmesi ve güzelleşmesi adına projeler üretmek, işbirliği ve fikir alış verişinde bulunmak bizim için de büyük onur vesilesi olacaktır. Üniversitelerimizin değerli bilim adamlarının görüş ve önerilerine her zaman açık olduğumuzu belirtmek istiyorum. Kurumların başarısı, şehrin başarısını artırır. Şehrimize birlikte güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

‘İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ’

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın da, üniversite olarak kurumlarla işbirliğine her zaman açık olduklarını ifade ederek, üniversitenin kısa zamanda Türkiye’nin önemli üniversiteleri arasına sokmak için çalışacaklarını söyledi. Ziyaretin sonunda Başkan Osman Genç, Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın’a Canik Belediyesi tarafından düzenlenen “15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum” sempozyumunda çıkan bildirilerden oluşan kitabı hediye etti.