Samsun Üniversitesi’nden Afrika Açılımı « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Samsun Üniversitesi’nden Afrika Açılımı

Samsun Üniversitesi’nden Afrika Açılımı

Son yıllarda Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında siyaset, ticaret, ekonomi, kültür, güvenlik ve sağlık gibi alanlarda anlaşmalar yapılırken, Samsun Üniversitesi (SAMÜ) tarafından da eğitim alanında birçok anlaşma ve protokol imzalanıyor.

Samsun Üniversitesi'nden Afrika Açılımı

15 Aralık 2019 – 18:24

Bu kapsamda Batı Afrika’nın en geniş topraklarına sahip olan ve toplam nüfusunun yüzde 44’u “0-25’yaş arasındaki bireylerden oluşan Nijer’in en büyük üniversitesi Niamey Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi arasında karşılıklı işbirliği protokolü imzalandı.
Samsun Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Salih KESGİN “Afrikalı öğrencilerin yükseköğretim tercihlerinde Türkiye her geçen gün daha fazla ön plana çıkmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıran Afrika ülkelerinden gelen öğrencilerin sayısı 6958; 2016 yılında kayıt yaptıranların sayısı 8738; 2017yılında kayıt yapanların sayısı 9882;2018yılında kayıt yapanların sayısı ise 11378 olarak açıklanmaktadır. Bu noktada Samsun Üniversitesi olarak dost ve kardeş Nijer halkının yarınlarına katkı sağlayabilmek amacıyla üniversitemiz ve şehrimizin imkânlarını merkeze alarak karşılıklı işbirliği protokolü imzaladık” dedi.
“Türkiye Cumhuriyeti Nijer Büyükelçisi Mustafa Türker Arı’nın koordinasyonunda gerçekleşen Niamey Üniversitesi ile işbirliği protokolümüz tarihinin her döneminde “gök çadırımız, güneş bayrağımızdır” düsturuyla hareket edip müdahil olduğu coğrafyaya barış ve huzur getiren ecdadımızın izinde hareket edişimizin bir göstergesidir” ifadelerini kullanan Doç. Dr. Salih Kesgin, Samsun Üniversitesi ile Niamey Üniversitesi arasında imzalanan bu protokol ile gerçekleşecek öğrenci kabulünün Türkiye- Nijer ilişkilerinin gelişip güçlenmesinde önemli katkılarının olacağını ifade etti.