‘SAMSUN MEDİKAL KÜMELENMEDE TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR DEĞER’ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

ANZER ATOM ŞİFA KARIŞIMI

EKONOMİ, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

‘SAMSUN MEDİKAL KÜMELENMEDE TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR DEĞER’

Bu haber 04 Mart 2019 - 14:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

‘SAMSUN MEDİKAL KÜMELENMEDE TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR DEĞER’

Medikal El Aletleri (MEDİKÜM) Toplantısı, 04.03.2019 Pazartesi günü saat 10.30’da Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın başkanlığında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Binası toplantı salonunda gerçekleştirildi.
        Vali  Osman Kaymak toplantının sektöre, ilimize ve ülkemize hayırlı olması dileklerinde bulunarak, “MEDİKÜM’le ilgili daha önce Sayın Nurettin Canikli Bey’in çalışmaları olmuştu. Kendisi bölgemizin sorunlarıyla yakından ilgilenen bir büyüğümüz. Bu toplantıyı kendileri bizden talep ettiler. Bu gün MEDİKÜM ile birlikte Sayın Milletvekillerimiz, ilgili kurumlar burada toplantı yapacağız. MEDİKÜM’le ilgili son gelinen aşama nedir? Bu konuda neler yaptık? Bu yönüyle bu toplantıyı bizden istediler.  Bu vesile ile yeni görevinde ilk iş olarak bunu düşündükleri için şahsım, Samsunlular ve sektör temsilcileri adına kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.
        Medikal ve cerrahi aletlerin üretimi konusunda yerinde incelemeler yapmak üzere Samsun’a gelen İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli yaptığı konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın özel talimatları ve görevlendirmeleri çerçevesinde buradayız. Samsun böyle bir üretim alt yapısına sahipken burada üretilen ürünlerin halen ithal edilmesi Türkiye’nin lehine olan bir politika değildir. En kısa zamanda Türkiye bu alandaki ihtiyacının tamamını buradan karşılayacak.  Medikal aletler konusunda başlatılan çalışmada maalesef yeterince ilerleme kaydedilemedi. Medikal kümelenme konusunda Samsun’un önemli bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Üretimi artırarak, ürünleri iç piyasada değerlendirileceğiz ve daha sonra ihracat konusunda çalışmaları yürüteceğiz.” dedi.
        Samsun’daki medikal kümelenmenin Türkiye için büyük bir değer olduğunu ifade eden İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, “Bu üretimin teşvik edilmesi gerekiyor. Sadece söylemle değil her açıdan bu üretimin teşvik edilmesi gerekiyor. Sektörün ciddi problemlerle karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Başbakan yardımcılığımız döneminde bu sorunların aşılması için çalışma başlatmıştık. Bununla ilgili bir yol haritası ortaya konmuştu. Ama o tarihten bu yana çok büyük bir gelişme kaydedilmediğini görüyoruz. Mutlaka çözmemiz gerekiyor. Elbette hukuk içerisinde formüle ederek kendiliğinden gelişen ve yüksek katma değer içeren bu sektörü daha da güçlendirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.
        Acil problemlerin kısa sürede çözülmesi gerektiğini dile getiren İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, “Bunu çözeceğiz inşallah. Onun için buradayız. Sürüncemede kalmayacak. En kısa zamanda Türkiye bu alandaki ihtiyacının tamamını buradan karşılayacak. Daha sonra ihracat konusunda gereken her türlü desteği vereceğiz. Özellikle teknolojik gelişmenin bu ürünlere dahil edilebilmesi noktasında, Türkiye’deki teknoloji firmalarının ilave desteğinin sağlanması konusunda, finansmanını devletin üstlenmesiyle teknolojinin yoğun bir şekilde kullanılır hale getirilmesi konusunda kısa süre içerinde sonuçlandıracağımız bir çalışmayı başlatıyoruz. 
        Sadece bu alanda değil Türkiye’de üretilen ürünlerle ilgili iç piyasada tüketilmesi noktasında acil ve kararlı bir politikayı başlatmış bulunuyoruz. Türkiye imalat sanayi de bugün talep edilen hemen hemen her ürünü üretebilecek kapasiteye ve alt yapıya sahiptir. Problem çok büyük oranda organizasyon problemidir. Bir zihniyet değişimi paralelinde organizasyonun düzenlenmesi gerekiyor. Cari açıktaki düşüşün kalıcı hale getirilmesi, elbette teknolojik alanda desteklenmesi gereken alanlar, sektörler ve ürünler var. Ama ondan önce esas itibariyle bir zihniyet değişimi paralelinde organizasyonun bu doğrultuda planlanması gerekiyor.” dedi.
        Bütün ülkelerin bu hassasiyetleri gösterdiğini dile getiren İstanbul Milletvekili Nuretti Canikli “Bunun sağlanması demek ülkeye döviz kazandırılması demektir. Türkiye için bunun sağlanması demek yüksek ücretli istihdam imkanlarının ortaya çıkması demektir. Bunu yapacağız yapmamız gerekiyor. Türkiye’de yüksek katma değerli ürünler üreterek iç piyasaya sunulması, daha sonrada yurt dışına ihraç edilmesi noktasında çalışmalarımızı  sürdüreceğiz. Bu çalışmaya Samsun’dan başlıyoruz. Hayırlı olsun.” diye konuştu.
       Toplantının sonunda İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, Valimiz Sayın Osman Kaymak Aysam Ortopedi ve Tıbbi Aletler üretim yerini ziyaret ederek, firma sahibi Dr. Ahmet Aydemir’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.
        Toplantıya ayrıca, Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Çiğdem Karaaslan, Orhan Kırcalı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, MEDİKÜM Derneği Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, ilgili kurum ve sektör temsilcileri, MEDİKÜM Dernek Başkan Yardımcıları ve üyeleri katıldı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN