SAMSUN KAMU HASTANELERİNDE İŞARET DİLİ DÖNEMİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SAMSUN KAMU HASTANELERİNDE İŞARET DİLİ DÖNEMİ

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hastanelerde görev alan sağlık çalışanı ve hasta karşılama görevlilerinin işaret dili öğrenmesi için eğitimler başlatıldı.
Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 28.06.2018 tarihinde imzalanan protokole dayanılarak başlatılan ve iki yıllık bir zaman zarfında tamamlanması hedeflenen çalışmayla hastanelerde görev yapan personellerin %70’inin işaret dili öğrenmesi hedefleniyor.
HER İKİ AYDA BİR YENİLECEĞİZ
İlk etapta Samsun Eğitim Araştırma ve Gazi Devlet Hastanelerinde başlatılan uygulama hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Amacımız işitme engelli hastaların sağlık kuruluşlarına başvuru yaptıklarında kendilerini, hastalıklarını daha rahat anlatması ve daha iyi hissetmesi açışından olacağını düşünüyorum. Bu amaçla öncelikle hastayla ilk temasta bulunan sağlık personeli ve hasta karşılama – danışma yönlendirme personellerinin eğitimlerine başlattık. Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde işaret dili eğitimi almış ve resmi görevlendirilmiş bin 495 personel bulunuyor. Samsun ilinde ise bu sayı 67 Her iki ayda bir yenileceğiz. Eğitimler tamamlandığında hedeflerinin toplam çalışan personel sayısının %70’in eğitimli alması yönünde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.

SAMSUN KAMU HASTANELERİNDE İŞARET DİLİ DÖNEMİ

SAMSUN KAMU HASTANELERİNDE İŞARET DİLİ DÖNEMİ Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hastanelerde görev alan sağlık çalışanı ve hasta karşılama görevlilerinin işaret dili öğrenmesi için eğitimler başlatıldı. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 28.06.2018 tarihinde imzalanan protokole dayanılarak başlatılan ve iki yıllık bir zaman zarfında tamamlanması hedeflenen çalışmayla hastanelerde görev yapan personellerin %70’inin işaret dili […]