SAMSUN İLİ SU YÖNETİMİ KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kızılırmak Deltası’nda Bahar Güzelliği

EĞİTİM, FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Atakum’da zafer coşkusu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

SAMSUN İLİ SU YÖNETİMİ KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Samsun Vali Yardımcısı Hakan KUBALI Başkanlığında,

-Taşkın ve Sel çalışmalarında alınacak önlemler,
-Yeraltı su kaynaklarının koruma alanı ilan edilmesine yönelik mevzuat çalışmaları,
-Sulama Birliklerinin yeniden yapılanması,

Konularında, İl Su Koordinasyon Kurulunun üyesi olan, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve Samsun ilindeki diğer kamu kurumlarının ve kuruluşlarının temsilcileri ve SASKİ Genel Müdürü’nün katılımıyla değerlendirilmiştir.

Sayın Kubalı; toplantının açılış konuşmasında gündemin ana maddesi olan taşkın ve seller konusunda, kriz yönetiminin önemli olduğunu vurgulayarak, kriz yönetiminde henüz kriz meydana gelmeden gerçekleştirilen çalışmaların daha önemli olduğunu vurgulayarak, en önemli ve en iyi yönetimin krizin çıkmamasını sağlamak olduğunu söyledi.

Sayın Kubalı, görevimizin tam anlamıyla yerine getirilmesi durumunda Devletimizin öncelikli görevlerinden olan can güvenliği sağlanmış olur. Özellikle su taşkınları can güvenliğini tehdit eden önemli doğal olaylardan bir tanesidir. Can güvenliğini sağlamanın en önemli şartı su taşkınına neden olacak nedenlerin ortadan kaldırılması yada önlem alınmasıdır. Bu konuda yasalarımız yeterlidir. Yasal sorunumuz yok, sadece kamu otoritelerinin ve halkın bu konudaki bilincinin artırılması çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Dedi.

Bir doğal tehlikeye karşı önlem alacak idarecinin arkasında durmayacak bir mekanizma düşünülemez. Kutsal bir görevdir. Tüm Ulusun doğal varlıklarını Türk halkının sağlığına, can güvenliğine ve doğasını korumaya admış yöneticileri saygıyla anıyorum. Burada çok değerli Kaymakamlar, genç mühendisler görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti sizlerin çalışmasıyla çok daha iyi seviyelere gelecektir. Öncelikli görevimiz doğal varlıklarımızı, su kaynaklarımızı korumalıyız ve su yönetimini en verimli şekilde yapmalıyız dedi.

Taşkın konusunda özellikle belediyelere büyük iş düştüğünü ifade eden Sayın Kubalı, özellikle imar planı uygulamalarında ilgili kurumların hazırlamış olduğu Taşkın İmar Planı Etütlerinin sonunda hazırlanan Taşkın İmar Planlarına uymaları gerektiğini önemle belirtti.

Konuşmasına başta DSİ olmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ve kaymakamlıkların, ilçe belediyelerinin üzerine düşeni yapmaları konusunda yaptıkları çalışmaların artarak devam etmesi gerekliliğini belirterek, toplantının amaçlanan hedefe ulaşması dilekleri ile teşekkürlerini ifade etmiştir.