SAMSUN GIDA FUARI 2018’İN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Murat Değirmenci’den Basın ve Üniversite İşbirliği İle Yenilikçi İstihdam Projesi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

SAMSUN GIDA FUARI 2018’İN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Bu haber 23 Kasım 2018 - 8:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SAMSUN GIDA FUARI 2018’İN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Vali Vekili İbrahim Avcı,  Karadeniz’in tek fuar merkezi TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde 3.’sü düzenlenen ‘Samsun Gıda Fuarı 2018’ Samsun Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistik Fuarı’nın açılış törenine katıldı. 

Fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, fuara katkı veren tüm katılımcılara teşekkür ederek, “Samsun Gıda Fuarımızın açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu fuarın şöyle bir özelliği var; Türkiye’de genel olarak Gıda İhtisas Fuarlarının sayılarında düşme olmasına rağmen, nitelik ve nicelik bakımından gıda fuarları genel olarak bütün dünyada farklı bir segmente doğru ilerlerken, Samsun’da Gıda İhtisas Fuarı’nın istikrarlı bir şekilde üçüncü defa açılması hem Türkiye Fuarcılık sektörü açısından, hem de gıda fuarı ve sektörü açısından çok anlamlı. Buradan aslında şöyle bir mesaj veriyoruz; gıda sektörünün arz ve talebinin buluştuğu, üretim merkezi olma iddiasında bulunan Samsun, sektörde bir marka olma yolunda da emin adımlarla ilerliyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Açıkgöz, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Eyüp Güler, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Kadir Baytekin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’in konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Vali Vekilimiz Sayın İbrahim Avcı ise;“TÜYAP’ın ev sahipliğinde, Tarım ve Orman Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Borsası, 19 Mayıs Üniversitesi, Esnaf Odaları ve Birlikleri, Gıda İşverenleri Sendikası, Otelciler, Aşçılar ve Turizm Federasyonları, Perakendeciler ve Turistik İşletmeciler Dernekleri ile ilgili kamu birimlerimizin destek ve iş birlikleri ile hazırlanan Samsun Gıda 2018’e hoşgeldiniz. Bu fuarda siz saygıdeğer konuklarımızla birlikte olmaktan dolayı farklı bir heyecan, farklı bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum.

 Valimiz Sayın Osman Kaymak Bey il dışı programı münasebetiyle aramızda bulunamadılar. Sözlerime başlamadan önce sizlere Sayın Valimizin selamlarını iletmek istiyorum.

Bilim insanları; ‘Tüm dünyayı sarsacak olan küresel kriz, ne petrol ne enerji ne de finans sektöründe olacak, kriz tamamen gıda ve su kaynakları üzerinde kendini gösterecektir.’ diyerek endişelerini ifade ediyor. Kurtuluş Mücadelesinin işaret fişeklerinin atıldığı, Kızılırmak ve Yeşilırmak sayesinde iki güzide ovaya sahip ilimiz, ovaları yaylaları ve denizi ile Karadeniz’in amiral gemisidir. Bu ovalarda kuru çalı bir süre sonra can bulmakta, yeşermekte ve ürün vermektedir. Köylüsü, kentlisi ile bu verimli ovaları en rantabl şekilde değerlendirmeliyiz. Nüfus ve hayat standartları arttıkça, özellikle temel ihtiyaç olan gıda alanında endüstrileşme artmaktadır. Artan bu endüstrileşme ise gıda sanayinde işlenmiş gıdaların üretimini ve tüketimini günlük hayatın bir parçası haline getirmiştir.” dedi.

Gıda sanayiinin, tarımsal üretim, dengeli beslenme, katma değer, istihdam ve ihracat açısından önemli işlevleri olan bir sektör olduğunu kaydeden Vali Vekilimiz Sayın İbrahim Avcı, Gıda Organize Sanayi Bölgesinde AR-GE ofislerinin açılması önem arz etmektedir. Ürettiklerimizi sadece kendimiz için değil başka insanlar için de üretiyoruz. Ürünler başka insanlara ulaşırken geçirdiği aşamalar, fuarlar sayesinde daha da geliştirilebilir hale geliyor. Farklı coğrafyadaki insanlara ulaşmamızı ve onları tanımamızı bu fuarlar sağlamaktadır.

Elbette her ticari firma İş dünyasının dinamizmini yakalamak isteyecektir. Hızlı olmanın, büyük olmaktan daha önemli hale geldiği günümüz iş dünyasında, markasının, imaj ve prestijini sağlamlaştırmak isteyen her firma, rekabetin nabzını tutmak durumundadır. Bu fuar platformu şüphesiz ki Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşletme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği konularında faaliyet gösteren ticari kimliklerin buluşacağı çok nitelikli bir ortam sağlamaktadır. Satış ağının tüm Türkiye’yi kapsamasını arzu eden, Türkiye’nin sanayi şehirlerinden gelen karar vericilerle buluşmak isteyen, markasını ülke sınırlarının dışına taşımayı hedefleyen firmalar için çok müstesna bir fırsat oluşturmaktadır.”diye konuştu.

TÜYAP’ın, doğru yer ve doğru zamanda doğru insanlarla ve kuvvetli iş bağlantıları kurma tecrübesinden istifade ederek, ürün ve hizmetlerin ilgili hedef kitleye ulaştırılacağı çok özel bir fırsat ve özel bir imkan sunduğunu ifade eden Vali Vekilimiz Sayın İbrahim Avcı, “Gıda fuarımıza katkı veren, destek sunan tüm Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşlarına ve sektöründeki yerel ve ulusal firmalarımıza, oteller, zincir marketler, restoranlar ve catering firmalarına teşekkür ediyorum. Tüm katılımcılar için bol kazançlı ve hayırlı bir fuar organizasyonu olmasını diler saygılar sunarım.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından ‘Samsun Gıda Fuarı 2018’in açılışı Vali Vekilimiz Sayın İbrahim Avcı ve diğer protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreni sonrasında protokol üyeleriyle birlikte fuarda bulunan stantları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgi alan Vali Vekilimiz Sayın İbrahim Avcı, yılın en iyi aşçısı seçilen Atakum Down Kafe çalışanı Asude Kaşıkçı’ya ‘Başarı Ödülü’nü vererek, tebrik etti.

Açılış törenine ayrıca; ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, ulusal ve uluslararası sektör temsilcileri, 22 farklı ilden gelen Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Karadeniz Aşçılar ve Turizmciler Birliği (KATBİR) üyesi aşçılar ile çok sayıda davetli katıldı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN