“ŞAKRAK”LA SAĞLIKLI YARINLARA MEŞALE ORDU’DA YAKILDI DÜNYA ÇOCUKLARINA SAĞLIKLI BESLENME ANLATILACAK « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

“ŞAKRAK”LA SAĞLIKLI YARINLARA MEŞALE ORDU’DA YAKILDI DÜNYA ÇOCUKLARINA SAĞLIKLI BESLENME ANLATILACAK

“ŞAKRAK”LA SAĞLIKLI YARINLARA
MEŞALE ORDU’DA YAKILDI
DÜNYA ÇOCUKLARINA SAĞLIKLI BESLENME ANLATILACAK
Tarım ve organik ürünlerin değerinin daha çok anlaşıldığı Covid-19 sürecinde, organik ve yöresel ürünlerin önemini artırmak için Ordu’da yeni bir kampanya meşalesi yakıldı. Düzenlenen törenle Ordu’da; Büyükşehir Belediyesi, ORBEL ve BISNEV yayınevi ortaklığında “Obeziteye Karşı Farkındalık Kampanyası” imzalandı.
Dünyada her 3 kişiden 1’inin obezite ile mücadele ettiği bu günlerde organik ürünlerin önemine dikkat çekmek ve çocukların sağlıklı beslenmesini sağlamak amacıyla projenin ilk ayağı Ordu’da oluşturuldu.
“YENİ BİR YOLCULUĞA VE UFUK TURUNA ÇIKIYORUZ”
Bütün pedagojik ve eğitim inceliklerini gelecek vizyonuyla buluşturacak bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Ordu’da sağlık, kalkınma ve gelecek vizyonlu projeler başlattık. Bugün de çok faydalı ve kapsamlı bir projenin altına imza atıyoruz. Çalışmanın en önemli özelliği Covid-19 sürecinde olmamız oldu. Özellikle bu günlerde vücudumuzun bağışıklığını güçlendirerek bütün hastalıklara karşı hazırlıklı olmamız gerekli. Bağışıklık sisteminin en önemli temeli ise gıda ve beslenmedir. Gıda ve beslenmede de en önemli husus organik ürünlerin tüketilmesidir. Organik ve yöresel ürünlerin kaynaklarından biri de Ordu’dudur. Bu anlamda büyük bir avantaja sahibiz. Gerçekleştirdiğimiz projenin arkasında değerli bilim insanlarımız var. Bu proje bütün pedagojik ve eğitim inceliklerini gelecek vizyonuyla buluşturan bir proje. Projenin daha birçok basamağını şehrimizde devam ettireceğiz. Herkesin dikkatle ilgilenmesi gereken bu çalışmanın çocuklarımıza, gençlerimize ve büyüklerimize faydalı olmasını diliyorum. Çalışmamızla yeni bir yolculuğa ve ufuk turuna çıkıyoruz” dedi.
“SADECE TÜRKİYE’NİN DEĞİL, DÜNYANIN PROJESİ OLACAK”
Önümüzdeki günlerde Şakrak kitabının hikâyesinin Ordu’da geçeceğini belirten Yazar ve Yapımcı Ayşegül Kara Zorlu “Bugün Sayın Bakanımızın önceliğinde çok güzel bir projenin başlangıcını yapıyoruz. Dünyanın en büyük sorunu küresel bir sorun haline gelen Corona Virüs. Bu salgınla birlikte birçok insanımızı kaybettik. Böyle bir gündemin ortasında bu projeyi öngören Hilmi Güler’in öncülüğünde başlattığımız sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme çalışması sadece Türkiye’nin değil dünyanın projesi olacak. Dünya insanının temeli sağlıklı beslenmeden geçiyor. Sağlıklı beslenme için de doğal gıdaların ve organik besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Tüm bunların örneğini bulacağımız şehir ise Ordu ilimizdir. Ordu’nun bu özelliği sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek olmalı. Dünyaya hazırlamış olduğumuz bu projede çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi anlatacağız. Bunu da tamamen yerli ve milli bir kahraman olan Şakrak ile öğreteceğiz. Önümüzdeki günlerde Şakrak adlı kitabımızın hikâyesi Ordu’da geçecek. Sadece kitapla değil oyunlarla, etkinliklerle de kampanyamızı genişleteceğiz. Sağlıklı beslenme ve obezite konulu Şakrak kitabımızın meşalesini Ordu’dan yakarak dünyada bu projeyi yaygınlaştıracağız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve Yazar-Yapımcı Ayşegül Kara Zorlu arasında protokol imzalandı.