‘Sahur öğününüzü atlamayın, mutlaka yapın’ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

‘Sahur öğününüzü atlamayın, mutlaka yapın’

‘Sahur öğününüzü atlamayın, mutlaka yapın’

Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyebetik Uzmanı Dyt. Elanur Yılmaz, “Sahur öğününüzü atlamayın, mutlaka yapın. Mümkün olduğunca badem, ceviz ve benzeri yiyecekler tüketmeye özen gösterin.” dedi.

İnstagram Canlı yayında Ramazan ayında beslenme kosunuda önemli bilgiler paylaşan Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyebetik Uzmanı Dyt. Elanur Yılmaz, “Yemekleri pişirme yöntemlerinin de önemli olduğunu unutmayın. Kavrulmuş, kızartılmış ve tütsülenmiş yemeklerden uzak durmaya çalışın” dedi.

CANLI YAYINLARA BÜYÜK BEĞENİ
Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından sağlık alanında uzman doktorların katılımıyla instagram üzerinden gerçekleştirilen canlı yayınlar begenisi yüksek katılımlarla devam ediyor.
Obezite, Metabolik ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş moderatörlüğünde Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarının katılımıyla İnstagram’dan gerçekleştirilen canlı yayının yeni konuğu Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyebetik Uzmanı Dyt. Elanur Yılmaz oldu. Yılmaz, Ramazanda beslenme konusu üzerinde önemli bilgiler vererek, katılımcıların diğer sorularını da yanıtladı.

SAHURA MUTLAKA KALKIN
Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır diyen Dyt. Elanur Yılmaz, “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak gerekmektir. Sahur öğününü atlamamak önemlidir.
Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir.

İFTAR SOFRALARININ VAZGEÇİLMEZLERİ
İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır.
Bu anlamda peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlayıp 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edebilirsiniz.
Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Günde ortalama en az 2-2,5 litre su içmeye, bununla birlikte Ramazan ayında sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, sade soda ve benzeri besinler sık sık tüketmeye özen gösterilmelidir.” diyerek sözlerine son verdi.