Sağlıksız beslenmede Mide Kanseri riski! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Sağlıksız beslenmede Mide Kanseri riski!

Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı ve Onkolojik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, sağlık beslenmenin mide kanseri riskini ortaya çıkarabileceğini belirterek özellikle aşırı tuzlu ve karbonhidrat ağırlıklı yemeklerden uzak durulması gerektiğini söyledi.

Mide kanserlerinde önemli olan hastanın az düzeyde başlayan şikayetlerini zamanında fark ederek yani erken olarak saplanarak tedavisine başlanması gereğinini belirten Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı ve Onkolojik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, “Mide kanseri kanser türleri arasında ölüme sebep olma açısında 2. sırada görülme sıklığı açısından ise 4. sırada yer almaktadır. Erken evrelerde mide kanserinin teşhis edilmesi mide kanseri tedavisinde önem taşımaktadır. Mide kanseri kansızlığı olanlarda, A grubu kana sahiplerde ve ailelerinde mide kanseri olanlarda ise daha sık görülebilir.

MİDE KANSERİNDEKİ BELİRTİLER

Karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin etkisiyle mide kanserini ortaya çıkarabiliyor. Yine aşırı tuz tüketimi konserve gıda ızgara tarzı yemek türleri de risk faktörü oluşturmaktadır. Dondurulmuş gıdalardan uzak duranlarda da kanserin daha az sıklıkla görüldüğünü biliyoruz.

Ailesinde mide kanseri olanların kendilerinde de kanser gelişme potansiyelleri yüksektir. Çok sinsi bir hastalık olarak ilerleyen mide kanserinde beslenme konusu ciddi bir durum oluşturmaktadır. Hastaların mideleri kazınır, hazımsızlıkları vardır, ağızlarına acı ekşi sular gelir fakat hiç doktora gidilmez. Ne zaman anlamsız kilo kaybı ve iştah azalması olur o zaman gidilir fakat olay ilerlemiştir. Bu nedenle mide rahatsızlığı olan hastalar, eğer aile bireylerinin diğerlerinde de benzeri rahatsızlıklar varsa mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır. ” diyerek sözlerine son verdi.

Sağlıksız beslenmede Mide Kanseri riski!

Sağlıksız beslenmede Mide Kanseri riski! Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı ve Onkolojik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, sağlık beslenmenin mide kanseri riskini ortaya çıkarabileceğini belirterek özellikle aşırı tuzlu ve karbonhidrat ağırlıklı yemeklerden uzak durulması gerektiğini söyledi. Mide kanserlerinde önemli olan hastanın az düzeyde başlayan şikayetlerini zamanında fark ederek yani erken […]