Saç dökülmelerinin hangi aşamasında doktora başvurmalıyız? « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Saç dökülmelerinin hangi aşamasında doktora başvurmalıyız?

Saç dökülmelerinin hangi aşamasında doktora başvurmalıyız?

Büyük Anadolu Hastaneleri Dermatoloji ve Kozmetik Uzmanı Uzm. Dr. Serra Hande Öcal, kadın erkek demeden insanların bazı dönemlerde sıkça şikayetçi olduğu saç dökülmelerinde davi süreçlerinin iyi takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Mevsim geçişlerinde, stresli olduğumuz dönemlerde yada farklı sebeplerden ötürü saçlarımızın dökülmesini olağan karşılanıyor.
Fakat saç dökülmesi bazı hastalıkların habercisi olacağını da unutmamak gerekiyor.
Büyük Anadolu Hastaneleri Dermatoloji ve Kozmetik Uzmanı Uzm. Dr. Serra Hande Öcal, “Saç dökülmelerinin hangi aşamasında doktora başvurmalıyız?” sorusuna yanıt vererek saç dökülmesi konusunda önemli bilgiler verdi.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR
Dermatoloji ve Kozmetik Uzmanı Uzm. Dr. Serra Hande Öcal, “Günlük, mevsimsel olarak değişmekte birlikte 100 ila 150 tel kadar saçımızın dökülmesini normal olarak kabul ediyoruz. Dökülen saç sayısı bunun üzerine çıkmışsa 3 aydan daha uzun süredir devam ediyorsa böyle elmizin 2 parmak arasına bir tutam saçımızı alıp çektiğimizde elimizde 5 telden daha fazla saç geliyorsa buna dikkat etmek gerekiyor.

UZMAN DOKTOR DESTEĞİ ÖNEMLİ
Saçlarımız eskisine göre hacmini kaybetmişse saç tellerimiz incelmişse bunun dışında saç derisinde kepeklenme, pullanma, kızarıklık gibi sorunlar ortaya çıkmışsa yada saç derisinde yuvarlak açılmalar çıkmışsa bunlar meydana gelmişse mutlaka bir dermotoloji uzmanına başvurmakta fayda var demektir. Kişiye göre değişen saç dökülmesinin asıl sebebinin iyi araştırılıp buna göre tedavi yöntemi süreçlerinin takibi çok önemlidir” dedi.