SON DAKİKA

Yapay zekada büyük atılım 

EĞİTİM, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

            “RTE” EMİR VERDİ, “HEDEF” GÖSTERDİ!..

Bu haber 24 Şubat 2021 - 9:08 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

DEREBAHÇELİ/ALİ KAYIKÇI            

RTE” EMİR VERDİ, “HEDEF” GÖSTERDİ!..

*  “Ey Gençler! Eskiler ve dünkülerin gâyesi ‘hâl ve mâzi’ idi; sizin gâyeniz istikbâl, istikbâl, istikbâldir.” (Ömer Seyfeddin-Genç Kalemler; 11 Nisan 1911)

*  “Türkler Fezada: …30 yıl önceydi. 18 Şubat 1989’da TGRT’de ‘Radyo Tiyatrosu’ olarak ‘Fezada İki Türk’ adlı bir kaset yaptık. İki genç Türk subayını fezaya yani uzaya göndermiştik. (…) 2023 ‘Büyük Türkiye’, ‘2071 Cihan Devleti Türkiye’, ‘OMT-Osmanlı Milletler Topluluğu, ‘Marka İnsan-Marka Şirket-Marka Şehir’ dedik. Bunların hemen hepsi devlete ve millete mâl olmuş, milletimizin ‘Kızılelma’sı hâline gelmiştir.” (Rahim Er-Türkiye Gazetesi; 11.02.2021, sy. 3)

*  “ABD’de ‘Gölge CIA’ diye anılan; ekonomi, dış politika ve güvenlik konularında küresel analizler yayınlayan STRATFOR, otuz sene içinde Türkiye’nin etki alanının Kuzey Afrika, Orta Doğu’nun tamamı, Balkanlar, Kafkasya ve Asya’da etkisini artıracağı tahmininde bulundu.” (Türkiye Gazetesi-10.02.2021, sy: 1, 4)

*  “Güçlü ve bağımsız Türkiye’nin yerini sâdece dünyâda değil, uzayda da tahkim edecek ve 2023’te uzaya çıkacağız”, “Herkes ‘Çılgın Türkleri’ tanıyacak.” (CB R. Tayyip Erdoğan-09/10.02.2021)

*  TUA: Türkiye Uzay Ajansı

S

aygıdeğer Okuyucularımız!..

Bilindiği üzere Sn. Cumhurbaşkanımızın yönetimindeki Hükûmet,  “TC”nin her yönüyle varlığını bölgede ve hatta bütün dünyâda olduğu gibi “fezâ”da da göstermek için büyük bir gayret içerisine girmiş bulunmakta ve bu bağlamda örnek hizmetler vermektedir.

Atalarımız Selçuklu ve Osmanlılar’ın “müneccimler”e verdiği değerle, hatta payitahtta “Müneccimbaşı” olarak vazifelendirdiği kişileri, bâzılarının sandığı gibi “falcı” olarak yanlarına almamış ve onlara “Yıldızların durum ve hareketleriyle ilgili ilmî bilen ve bu ilim ile uğraşan kimseler” oldukları, diğer bir ifadeyle “astronom” oldukları için kıymet vermiş ve pâyelendirmişlerdir.

Kurulan onlarca “Rasathâne” yanında milletimizin evlâtlarına gökyüzü, feza, ay ve yıldızları çağrıştıran isimler vermesinin Sizce hikmeti ne olabilir?..

Diyoruz ve de bu his ve düşüncelerle kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Sizleri başbaşa bırakıyoruz. Kalbî sevgi ve saygılarımızla…

= = =  (***) = = = 

“Gülay”, “Nuray”, “Şenay”; sormazsın niçin?

“Hilâl”, “Zuhal”, “Necmi”; “Yıldız”, “Asuman”;

“Ülker” ile “Sema”, vardır ne için?..

“Feza” ve “Süreyya”, “Uluğbey”ce inan;

“Ali Kuşçu” gibi, yanmalı için!..

 

“Hezarfen” “Jules Verne”den, daha bir mûcit;

“Uçmak”la “uçurmak”, olur mu eşit?

“TUA”mız var şimdi, bu adı işit!..

“Tayyar” ile “Göktuğ”, çerağdır yanan;

“Astronot-Kozmonot”, bi kalem geçin!..

 

“Ezânı duymayın, Sizler duyurun!”;

“TUBİTAK-ASELSAN”, diyor “Buyurun!”;

“ROKETSAN”la birlik, “mühürü vurun!..”

“Cacabey”le “Gökbey” aynı heyecan;

“Ay-Yıldız” altında, târihe geçin!..

 

“RTE” emir verdi, “hedef” gösterdi;

“Türk Dünyâsı” bunu, kökten isterdi;

“CeHaPe”nin malûm, “Kılıçdar…” derdi!..

“Türkay” ile “Gökmen”, ne derdi anan:

“Uçun kuşlar uçun”, avcı kim seçin!..

 

“Eray”, “Şafak”, “Kartal”; ne için varlar?

“Yiğit”ler, “Şahin”ler; niçin uçarlar?

Nice “hayâller” var, “ufuk” açarlar!..

KAYIKÇ’Ali der ki, “İnanan-Kanan…

…Mutlaka başarır, gayrıyı geçin!..”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.