RİNOPLASTİ  (ESTETİK BURUN) AMELİYATI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

RİNOPLASTİ  (ESTETİK BURUN) AMELİYATI

RİNOPLASTİ  (ESTETİK BURUN) AMELİYATI
Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Yusuf Şentürk, burun tıkanıklığı ve burun şekil bozuklukları şikayetleri ile gelen hastalara rinoplasti ameliyatını başarıyla uyguladıklarını söyledi.
İnsanların kendilerine hem estetik, hem de sağlık sorunları açısından burun ile ilgili şikayetlerle başvurduklarını belirten Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Yusuf Şentürk, “İnsanların ihtiyacına yada sağlık sorunlarına göre çok farklı burun estetiği ameliyat gerekçeleri  vardır.
BURUN ŞİKAYETLERİ
Örnek vermek gerekirse burundaki şekil bozuklukları, büyüklük, yüzünüzle orantılı değilse, burnunuzdaki düzensizliklerden kaynaklanan solunum problemleriniz varsa,  burun kemeri veya sarkık, çok yüksek ya da geniş bir burun ucu varsa burun estetiği dediğimiz burnu yeniden şekillendirmek için uygulanan rinoplasti ameliyatı olabilirsiniz.
HASTANIN GÖRÜŞÜ ÖNEMLİ
Bu anlamda hastalarımız bize genellikle burun tıkanıklığı veya burun şekil bozuklukları şikayetleri ile müracaat etmekteler. Biz burun ameliyatından önce, öncelikle hastanın ne istediğini anlamak isteriz. Hasta bize sadece solunum sıkıntısı ile müracaat ettiğinde de bazen rinoplasti ameliyatı yapmak gerekir. Ama çoğunlukla hastalar bize burun şekil şikayeti ile başvurmaktadırlar.
HASTAYA SORULUYOR
Biz muayene esnasında öncelikle burun sırtındaki eğrilik, burun kanat genişlikleri, burun tipi dediğimiz burnun ön kısmındaki bozuklukları değerlendiririz. Burun içinde bir eğrilik veya daha önce geçirmiş olduğu kırığa bağlı eğrilik var ise bunu tespit ederiz. Muayeneyi  bitirdikten sonra hastaya beklentisini sorarız. Kendisine sadece burun solunum rahatsızlığını mı yoksa hem solunum rahatsızlığı hemde ameliyat sırasında şekil düzeltilmesini mi istiyorsunuz diye sorarız. Hastayı iyice dinledikten sonra ne yapılacağı konusunda hastaya bilgi veririz.” diyerek sözlerine son verdi.