Rahim Ağzı Kanseri önlenebilir bir hastalıktır « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Jinekolog Onkolog Op.Dr. Burak Tatar: Rahim Ağzı Kanseri önlenebilir bir hastalıktır

Jinekolog Onkolog Op.Dr. Burak Tatar Rahim Ağzı Kanseri hakkında bilgilendirdi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi doktorlarından Op.Dr. Burak Tatar Rahim Ağzı Kanseri’nin (Serviks kanseri) erken tanı ve tedavi ile önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi doktorlarından, “Dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra dördüncü sıklıkta görülürken Rahim ağzı kanseri (Serviks kanseri); ülkemizde dokuzuncu sırada olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Rahim ağzı kanseri, nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olup önlenebilir bir hastalıktır.” dedi.

RAHİM AĞZI NEDİR, HASTALIK NASIL OLUŞUR!
Jinekolog Onkolog Op.Dr. Burak Tatar sözlerine şöyle devam etti: “Rahim Ağzı, gebelik olduktan sonra bebeğin düşmesini ve erken doğumunu engelleyen organdır.
Human Papilloma Virus (HPV) dediğimiz bir virüs enfeksiyonunun rahim ağzına enfekte olması sonrası kansere dönüşmektedir.
Human Papilloma Virüsler (HPV) çok yaygın görülen, belirti göstermeyen ve oldukça bulaşıcı DNA virüsleridir ve cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. HPV enfeksiyonlarının çoğu, belirtilere veya hastalığa neden olmaz ve kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri  ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir. Rahim ağzı kanserinin yüzde 97’si bu virüs ile oluştuğu bilinmektedir.
Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir.

RAHİM AĞZI KANSERİNİN BELİRTİLERİ
Adet dönemleri arasında düzensiz kan lekesi veya hafif kanama, menopoz sonrası lekelenme veya kanama, cinsel ilişki sonrası kanama ve ağrı, yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık, artan vajinal akıntı, bazen pis kokulu, tek ya da iki bacakta şişkinlik veya geçmeyen ağrı, idrar yaparken ağrı, bu hastalığın başlıca belirtilerindendir.
Rahim ağzı kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Erken tanı ve tedavi ile birlikte alınacak önlemlerle birlikte sık görülen bir hastalıktır. Bunun için mutlaka utanmadan, korkmadan yukarıda saydığımız belirtileri yaşayan kadınlar mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi ve tedavi sürecinin başlatılması hayati önem taşımaktadır” diyerek sözlerine son verdi.

Jin. Op. Dr. Burak TATAR

İLETİŞİM

0531 265 8732

Rahim Ağzı Kanseri önlenebilir bir hastalıktır

Jinekolog Onkolog Op.Dr. Burak Tatar: Rahim Ağzı Kanseri önlenebilir bir hastalıktır Jinekolog Onkolog Op.Dr. Burak Tatar Rahim Ağzı Kanseri hakkında bilgilendirdi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi doktorlarından Op.Dr. Burak Tatar Rahim Ağzı Kanseri’nin (Serviks kanseri) erken tanı ve tedavi ile önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolojik Onkoloji […]