RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR? « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktırJinekolog Onkolog Op.Dr. Burak Tatar, “Yaşamı tehdit edici özelliği ile kadın kanserleri arasında üst sıralarda yer alan rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır” dedi.

Rahim ağzı dokusunda gelişen ve ileri evreye kadar belirti vermeyen rahim ağzı kanseri, kadın kanserleri arasında en sık görülen kanser türünden birisini oluşturmaktadır.

Hastalığa neden, % 98 oranında HPV yani İnsan Papilloma Virüsü’dür. Her 100 kadından en az ikisinin, hayatının bir döneminde rahim ağzı kanseri yakalandığı yapılan araştırmada ortaya çıkmaktadır.

Jinekolog Onkolog Op.Dr. Burak Tatar, rahim ağzı kanseri ve hastalığın erken dönemde belirlenmesinin tedavi başarısı üzerindeki etkisi hakkında önemli bilgiler verdi.

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR?

Rahmin vajina ile birleştiği bölgeye rahim ağzı (serviks) adı veriliyor. Hastalığa % 98 oranında HPV (İnsan Papilloma Virüsü) neden olmaktadır. HPV virüsü genel anlamda cinsellik yoluyla geçmektedir. Rahim ağzında yerleşik hücreler anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlayarak öncelikle kanser öncülü anormal hücresel değişikliklere ve bunlar da rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.  HPV virüsü oldukça sinsidir ve aylarca hiçbir belirti göstermeden yayılmaya devam edebilir. Virüsün belirtilerine, bulaşma olduktan birkaç ay veya yıl sonra rastlanılabilir.

Yapılan araştırmalarda her yıl dünya genelinde 35-55 yaş arasında yaklaşık 570 bin kadın rahim ağzı kanseri teşhisi alıyor. Genellikle 50 yaş civarında ortaya çıkan rahim ağzı kanseri son yıllarda genç kadınlarda da görülebilmektedir.

HAYATI TEHDİT EDİYOR

Kadınlarda en sık görülen kanserler sıralamasında, meme kanseri ilk sırada yer almasına rağmen, hayatı tehdit edici özelliği nedeniyle rahim ağzı kanseri önem kazanmaktadır.

Kadın kanserleri arasında ilk sıralarda yer alan rahim ağzı kanseri, erken dönemde doğru tarama yöntemleri ile tespit edildiğinde tedavi başarısı açısından çok önemlidir. Hastalık erken dönemde yakalanarak doğru tedavi yöntemleri uygulandığında başarı oranı yüz de yüze yakındır.

BELİRTİLERİ NELERDİR

Rahim ağzı kanseri erken evrelerinde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Fakat, Düzensiz, mens (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama, Cinsel ilişki sırasında ağrı, Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı,  Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı, Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı, Tek bir bacakta şişkinlik,  İdrar yaparken ağrı gibi sağlık sorunları belirtileri ile ortaya çıkabilir.

Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanserinde düzenli kontrol hayat kurtarmaktadır” diyerek sözlerine son verdi.

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR?

Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktırJinekolog Onkolog Op.Dr. Burak Tatar, “Yaşamı tehdit edici özelliği ile kadın kanserleri arasında üst sıralarda yer alan rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır” dedi. Rahim ağzı dokusunda gelişen ve ileri evreye kadar belirti vermeyen rahim ağzı kanseri, kadın kanserleri arasında en sık […]