PROSTAT BÜYÜMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

PROSTAT BÜYÜMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Prostat büyümesinin belirtileri nelerdir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, “Prostat büyümesinin büyük çoğunluğu kanser değildir. Erken tanı, tedavi için çok önemlidir. Kesik kesik işeme, idrarda çatallanma, zorlanma gibi belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan doktora görünün” dedi.

Prostat bezinin yeni doğan çocuklar dahil her erkekte olan bir organ olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, “Prostat her erkekte bulunan 18-20 gr ağırlığında olan bir salgı bezidir, erişkinlerde yaklaşık olarak bir ceviz büyüklüğüne ulaşır. Karın içi organların mesaneden (idrar torbası) sonraki en alt bölümünde, rektumun (kalın bağırsağın son bölümü) hemen önünde bulunur. Kadınlarda bulunmaz. İşlevi, idrar kanalı ile meni kanallarının birleşeceği bir alan meydana getirmektir. İdrar akımı sırasında meni kanallarını kapatır. Meni gelişi esnasında idrar kanallarını kapatır. Böylece idrar ve meni aynı kanaldan geldikleri halde birbirlerine karışmazlar.

AİLESEL ÖZELLİK DİKKAT ÇEKİYOR
Prostat bezi erkeklerin yarısında belli bir yaşta büyümeye başlar. İyi huylu (selim) prostat büyümesine Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) adı verilir. Bu büyümenin nedeni ve kimlerde olacağı tam olarak bilinmemektedir.
Ailesel özellikler dikkati çekmektedir. Babasında amcalarında prostat büyümesi olanlarda hastalık daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğünü bildirilmektedir. Prostata bağlı her erkekte aynı şikâyetler görülmez.

PROSTAT BÜYÜMESİ BELİRTİLERİ
İdrar yapmak için bekleme, zorlanma, İdrar tazyiki, akış gücü eskiye oranla azalma, Kesik kesik işeme, idrarda çatallanma, İdrar yaptıktan sonra mesanede idrar kalma hissi, Geceleri eskiye oranla artan sayıda idrara kalkma, Gündüz çok sık aralıklarla idrar yapma, İdrar yapma isteği geldiğinde, tutamama, tuvalete zor yetişme, idrar kaçırma gibi durumlar prostat büyümesine bağlı oluşabilecek belirtilerdir.
Orta yaşlardan başlamak üzere prostatla ilgili sık karşılaşılan 3 rahatsızlık ise, Prostat iltihabı, İyi huylu (selim) prostat büyümesi
ve Prostat kanseridir. Bu anlamda hastalıkta erken tanı, tedavi için çok önemlidir.” diyerek sözlerine son verdi.

PROSTAT BÜYÜMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

PROSTAT BÜYÜMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Prostat büyümesinin belirtileri nelerdir? Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, “Prostat büyümesinin büyük çoğunluğu kanser değildir. Erken tanı, tedavi için çok önemlidir. Kesik kesik işeme, idrarda çatallanma, zorlanma gibi belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan doktora görünün” dedi. Prostat bezinin yeni doğan çocuklar dahil her erkekte olan […]