SON DAKİKA

Onkolojik Cerrahi tecrübe gerektirir

Bu haber 19 Eylül 2018 - 16:41 'de eklendi ve 63 views kez görüntülendi.

Onkolojik Cerrahi tecrübe gerektirir

Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, kanser cerrahisinin mutlaka deneyimli ellerde yapılması gerektiğine dikkat çekerek konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Meslek hayatının 30 yılını Onkolojik Cerrahi üzerinde geçtiğini söyleyen Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Serdar Yol, ‘’Onkolojik Cerrahi önemli bir konudur. Kanser Cerrahisinde ilk ameliyat en iyi şanstır. Nüks meydana geldiğinde cerrahiside zorlaşır. Kanser cerrahisi ile çok fazla uğraşan olmasada konunun önemine binayen bu kanser ameliyatlarının deneyimli ellerde yapılması çok büyük bir faydası olacağı kanaatindeyiz. Çünkü Onkolojik Cerrahi bir tecrübe gerektirir, ekip işidir, mutlaka multidisipliner yaklaşım gerektirir yani tedavisi tek başına cerrahi değildir.

Bu tanı kısmından başladığınızda radyolojiden, patolojiden, dahili branşlardan ve daha sonra tedavi kısmı, ameliyat öncesi dediğimiz neodjuvan radyoterapilerden ve burada tıbbi onkoloji devreye girer. Ameliyatı ve ameliyat sonrası hastaların takibi bir bütündür. Bu yüzden bu onkolojik cerrahinin mutlaka deneyimli ve donanımlı merkezlerde yapılması çok büyük önem arz etmektedir. Deneyimden de katımız şudur. Yılda 3-4 tane yaptığınız ameliyatta elde edeceğiniz başarı yerine hemen hemen her gün yaptığınız cerrahide mutlaka başarı oranı daha yüksek oranda gelecektir.’’ Diyerek sözlerine son verdi.