“Önceden Hazırlıklı Olmak, Hayat Kurtarır” « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

“Önceden Hazırlıklı Olmak, Hayat Kurtarır”

“Önceden Hazırlıklı Olmak, Hayat Kurtarır”

 

Vali  Osman Kaymak, 26.12.2019 Perşembe günü saat 10.30’da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Yönetim Merkezi Toplantı Salonunda düzenlenen ve afet ve acil durum hallerinde canlı aramaya yönelik faaliyet gösteren Köpekli Arama Timleri Sertifika Törenine katıldı.

Sertifika töreni öncesinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Teknisyeni Erdem Kafkas, 2019 Yılı Köpekli Arama Timleri yeterlilik Sınavı hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ardından AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen yaptığı konuşmasında, ” Dünya’da kabul görmüş bir şekilde Afet’in 3 aşaması var. İlki afet öncesi diye adlandırdığımız süreç, ikincisi afet olduğu zaman yapılan iş ve işlemeler ve üçüncüsü ise afet sonrası hayatın normale döndürülmesi için yapılan süreçtir. Her bir işlem için yapılması gereken, alınması gereken önlemler söz konusudur. Afet anından yapılan işin süresi çok kısıtlı bir süredir. Kapasitemizi en üst düzeye çıkarmamız gerek. Afet hali geldiğinde en hızlı şekilde reaksiyon alıp, cevabını bulup, sıkıntı neyse onu gidermeliyiz. Köpekli arama timleri bizim için en büyük yardımcıdır.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) gerek Türkiye’de gerek Dünya’da gittikçe ciddiyeti ve önemi kavranan bir kurumdur. AFAD Başkanlığımız hep takdir ettiğimiz etkinliklere imza atıyor. Afet sırasındaki ölümleri ve hayata müdahale anlamında zamanı daraltmak durumundayız. O anlamda kapasitenin artırılması çok önemlidir. Bugün burada yeterlilik kursunu başarıyla tamamlayan köpekli arama timlerinin sertifikalarını vereceğiz. O yönüyle AFAD’ın kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Bu etkinlik AFAD’ın gücüne güç katacaktır. Ben bu etkinliği çok önemsiyorum.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz tüm imkânlarıyla bölgedeki en kapsamlı kuruluşlardan bir tanesidir. Hemen hemen Türkiye’nin her yerine kapasitemiz yettiği sürece müdahale ederek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Afet bilincini çok önemsiyoruz. Türkiye bir deprem bölgesi ve afetlere hazırlıklı olmak durumundayız. Bu anlamda; önceden hazırlıklı olmak hayat kurtarır. Biz her zaman; ‘deprem öldürmez bina öldürür.’ diyoruz. Zemini çok sağlam binalarda oturmamız ve bina içindeki eşyaların konumlandırılması çok önemlidir. Bu anlamda İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) okullarda, kurumlarda ve mahallerde çok ciddi eğitimler yapıyor.

2019 yılı İçişleri Bakanlığımız tarafından Afetlere Hazırlık Yılı ilan edildi. Bu çalışmaların ve eğitimlerin her zaman diri tutulması gerekiyor. Bu hususta arkadaşlarımızın işlerini çok iyi yapmaları, sürekli kendilerini yenilemeleri, Dünya’da ki değişiklikleri izlemeleri ve bizlere yardımcı olacak köpeklerden en iyi şekilde yararlanmaları çok önemlidir. Allah ülkemize afet vermesin inşallah. Ekiplerimiz afet anında ne yapılacağını bilmektedirler. Tüm vatandaşlarımıza ilk yardım eğitimlerini çok iyi vermemiz gerekiyor. Afet anında acilen süre kaybetmeksizin tüm vatandaşlarımız bilinçli olarak müdahale etmeleri gerekmektedir. Özellikle gençlerimizin ilk yardım eğitimlerinden geçmesini önemsiyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, 18 Kasım-06 Aralık 2019 tarihleri arasında AFAD Başkanlığı tarafından düzenlenen köpekli arama timleri yeterlilik sınavında dereceye girenlere ödüllerini protokol üyeleri ile birlikte veren Valimiz Sayın Osman Kaymak, sertifika alan personelleri tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Daha sonra Sayın Valimiz, Köpekli Arama Timleri tarafından gerçekleştirilen çeviklik parkuru, kadavra köpeği ile kadavra arama ve enkazda canlı insan arama gösterisini izledi.

Sertifika Törenine ayrıca Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, AFAD Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanı Yusuf Aysu, Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Levent Uçarlı ve ilgili şube müdürleri katıldı.