OMÜ’de TÜBİTAK-TEYDEB Bilgilendirme Etkinliği Yapıldı « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Sanem Oktar’dan Samsun Ziyareti..

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ, SİYASET

Tekkeköy Kırsalı Beyaza Büründü

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ

OMÜ’de TÜBİTAK-TEYDEB Bilgilendirme Etkinliği Yapıldı

OMÜ’de TÜBİTAK-TEYDEB Bilgilendirme Etkinliği Yapıldı

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (OMÜ TTO), Samsun Teknopark ve TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEB) ortaklığında ‘TÜBİTAK-TEYDEB Bilgilendirme Etkinliği’ düzenlendi.

 

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde, TÜBİTAK TEYDEB Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Selçuk Selek’in sunumuyla gerçekleştirilen etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Samsun Teknopark Genel Müdürü Ekrem Altan, Genel Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Osman Özkoç, akademisyenler, sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

 

‘AR-GE Ödeneğinde Revizyon yaptık’

 

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, “OMÜ’de yapılan bilimsel araştırmaların, araştırma geliştirme (AR-GE) ödeneğinden destek alabilmesi için biz uygulamayı değiştirdik ve AR-GE’ye ayrılan ödeneği performans ölçeğine göre yeniden şekillendirdik. Üniversitede hayata geçirdiğimiz yapılanmada AR-GE performans kriterleri oluşturduk, belirlediğimiz kriterleri karşılayan öğretim üyelerine ayrıcalık tanıdık. Bu sayede son 1 buçuk yılda 2 sefer revize ederek önemli sonuçlar elde ettik.” dedi.

 

‘TEKNOFEST Karadeniz için özel çağrıya çıktık’

 

Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinin (TEKNOFEST) bu sene Samsun’da gerçekleşeceğine dikkat çekerek, “Yılbaşından önce çağrılı proje olarak TEKNOFEST Karadeniz için özel çağrıya çıktık ve 20’nin üzerinde proje elimize ulaştı. Bu projeler Üniversite tarafından desteklendi. Ayrıca şehrimizde projelerin hayata geçmesi için ilk kez teknoloji atölyeleri kurduk. Bu sayede TEKNOFEST’te olumlu sonuçlar alacağımızı düşünüyorum.” diye belirtti.

 

‘Lisans öğrencilerine proje eğitimi’

 

OMÜ’de ilk kez lisans seviyesinde öğrencilere proje eğitimi ve proje desteği de vermeye başladıklarını vurgulayan Yazıcı, “Öğrenciler projelerini sunuyorlar ve tecrübe ediniyorlar. Biz burada Üniversitemizin zayıf ve güçlü yönlerinin farkındayız, başkanımızın özellikle bu konferansla bizlere vereceği bilgiler doğrultusunda kendi yapmamız gerekenleri önümüzdeki hafta başta OMÜ-TTO olmak üzere AR-GE birimlerimizle yapacağımız toplantıda değerlendireceğiz. Eksik olduğumuz alanlarda öğretim üyelerimizi ve AR-GE birimlerimizi teşvik edecek çalışmalar yapacağız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

TEYDEB programları hakkında detaylı bilgilendirme’

 

Açılış konuşmasının ardından TEYDEB Başkan Yardımcısı Hasan Selçuk Selek; 1501 TÜBİTAK Sanayi AR-GE Projeleri Destekleme Programı, 1503 TÜBİTAK Proje Pazarları Destekleme Programı, 1505 TÜBİTAK Üniversite Sanayi İşbirliği Destekleme Programı, 1507 TÜBİTAK KOBİ AR-GE Başlangıç Destekleme Programı, 1509 TÜBİTAK Uluslararası Sanayi AR-GE Projeleri Destekleme Programı, 1511 TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı, 1512 TÜBİTAK Bireysel Girişimcilik Destekleme Programı ve 1513 TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programları hakkında bilgilendirme sunumunu gerçekleştirdi ve izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

 

Akademisyenler, sektör temsilcileri ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören bilgilendirme etkinliği, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı’nın TEYDEB Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Selçuk Selek’e hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.