OKUMANIN YERİ, ZAMANI VE MİLLİYETİ YOKTUR « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

OKUMANIN YERİ, ZAMANI VE MİLLİYETİ YOKTUR

OKUMANIN YERİ, ZAMANI VE MİLLİYETİ YOKTUR

Canik Kuzey Yıldızı Ortaokulu öncülüğünde Kardeş Eli Derneği ve OMÜ İlahiyat Fakültesi öğrencileri ile birlikte “Samsun için Okuma Vakti” ve “Düş Bahçesi” projeleri çerçevesinde Canik Doğu Park’ta mülteci ve yerli öğrencilerle birlikte kitap okuma etkinliği düzenlendi.
Etkinliğe Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Yetik, Canik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar, OMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Yılmaz, Canik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Mustafa Kaplan, Bakiye Can Usta ve Canik’teki okul müdürleri katıldı.
MÜLTECİ ÖĞRENCİLERLE KAYNAŞMAK
Okulun bütün kadrosuyla mülteci öğrencilerin okula uyumu ve de devamlıklarını sağlanması ve derslerde başarılarının arttırılması yönünde ve her türlü etkinliklerin yanı sıra faaliyetleri de yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Okul Müdürü Cengiz Elkit, ”Bundan sonra yapılacak her türlü projenin içerisinde yerimizi alacağız. Yapılan etkinliğin amacı mülteci öğrencilerle kaynaşmak, onların da artık bizim evlatlarımızdan bir farkları olmadığını göstermek adına İslam inancındaki “muhacir-ensar” anlayışını ortaya koymak içi çalışıyoruz. Ayrıca mülteci öğrencilerimizin de Türkçeyi güzel konuşabilmenin yanında güzel okuyabildiklerini de göstermeyi hedefliyoruz. Etkinliğe katılımlarından ve desteklerinden dolayı İl Milli Eğitim Müdürüne, Müdür Yardımcısına, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürlerine, Kardeş Eli Derneği’ne ve OMÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerine ve öğrencilerine teşekkür ediyorum” dedi.
VELİLER TARAFINDAN BENİMSENDİ.
Samsun Maarif Hareketi kapsamında geçen sene başlatılan ve bu sene de aynı coşkuyla uygulanmayı da devam ettirdiklerinin altını çizen Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, ”Samsun İçin Okuma Vakti” Projesinin tüm Samsun ili, ilçeleri, okulları, her milletten öğrenci ve veliler tarafından böylesine benimsendi. Özümsenerek uygulandığını görmenin mutluğunu yaşıyorum” diye konuştu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar ise projede emeği geçen Kuzey Yıldızı Ortaokulu Müdürü Cengiz Elkit, öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür ediyorum, Kuzey Yıldızı Ortaokulunun adına yakışır derecede bölgenin yıldızı olduğunu söyledi.
DİNLEYENLERİNİ ŞAŞIRTAN KONUŞMA
Etkinlik sırasında Kuzey Yıldızı Ortaokulu öğrencilerinden Suriyeli Hasan Muhammed okuduğu kitabı Coşkun Esen ve katılımcılara anlatırken, düzgün ve akıcı Türkçesiyle dinleyenlerini şaşırttı. Ardından İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen; “Bizler hepimiz kardeşiz. Ülkemiz din, dil, ırk ayırt etmeksizin kendisinden yardım bekleyen herkese kucak açabilen bir ülkedir. Sizler de bizim gözümüzde kendi çocuklarımızdan farklı değilsiniz ”ifadelerini kullandı. “Kitap Okuma Etkinliği” bütün katılımcıların yaklaşık bir saat kitap okuma faaliyetinden sonra yapılan ikramlarla sona erdi.
Köksal ÖNER
şokhaber.net